Światu grozi niedobór ryżu. Jego ceny już są najwyższe od dekady

Ceny ryżu są najwyższe od dekady. To efekt trudnych warunków pogodowych w krajach odpowiadających za ok. jedną trzecią światowej produkcji ryżu oraz wojny w Ukrainie. W rezultacie światu może grozić najpoważniejszy niedobór ryżu od dwudziestu lat - ostrzegają analitycy.

Globalna produkcja ryżu spada, a ceny tego zboża rosną na całym świecie - informuje stacja CNBC. Zgodnie z danymi agencji ratingowej Fitch Solutions, na które powołuje się stacja, produkcja na światowym rynku ryżu odnotuje największy spadek od 20 lat. 

Obniżona produkcja pcha w górę ceny. Ryż jest już najdroższy w tej dekadzie - wskazuje Fitch Solutions. Rezultatem może być wysoka inflacja cen żywności, przede wszystkim w krajach, które ryż importują, a gdzie jest on podstawowym zbożem. Chodzi zwłaszcza o Filipiny, Indonezję, Mjanmę czy kraje Afryki. Wzrost cen odbije się na także na Pakistanie, Syrii czy Turcji, które i tak już borykają się z wysoką inflacją cen żywności - wskazują analitycy. Łącznie na duży wzrost cen żywności związanych z niedoborem ryżu narażonych może być nawet 3,5 mld osób. 

Reklama

Wielkie powodzie stoją za spadkiem produkcji

Przyczyną obniżenia się światowej produkcji ryżu w 2023 roku są zakłócenia na rynkach związane z wojną w Ukrainie oraz wielkie powodzie, które nawiedziły dwa kraje odpowiadające za dużą część produkcji - czyli Chiny i Pakistan.

W drugiej połowie ubiegłego roku duża część pól uprawnych w Chinach, które są największym producentem ryżu na świecie, była nękana przez ulewne letnie deszcze monsunowe i powodzie. Z kolei Pakistan, odpowiadający za ok. 7,6 proc. globalnej produkcji ryżu, odnotował jej spadek o 31 procent, właśnie z powodu poważnych powodzi w 2022 roku - wskazuje CNBC.

Do obniżenia zbiorów w Chinach przyczyniły się także, poza powodziami w części kraju, susze i wyjątkowe upały w centralnych Chinach. Obniżanie się zbiorów przez coraz wyższe temperatury i suszę to już coroczne zjawisko - wskazuje Charles Hart z Fitch Solutions cytowany przez CNBC.

Zabraknie 9 mln ton ryżu

Fitch Solutions prognozuje, że niedobór ryżu może wynieść 9 mln ton w skali roku. Oznaczałoby to największy globalny deficyt od sezonu 2003/2004, kiedy na światowych rynkach zabrakło ok. 18,6 mln ton tego zboża.

Cena ryżu wynosi obecnie 17,3 dolarów za cetnar. Ale już w 2024 roku ma spaść do 15,5 dolarów za cetnar - prognozuje agencja. W przyszłym roku produkcja ryżu ma już powrócić do poziomów z lat 2015-2019, prognozuje Fitch.

To jednak pozostaje w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Te zaś, jak wskazują dane, z roku na rok stają się coraz bardziej nieprzewidywalne w związku ze zmianami klimatycznymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryż | rolnictwo | produkcja żywności | ceny żywności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »