Świeboda: Cypr musi znaleźć pomysł na siebie
- Za kilka lat Cypr czeka kolejny kryzys - uważa prezes fundacji demosEUROPA Paweł Świeboda. Jak dodaje, Cypryjczycy są skazani na wieloletnią recesję. Mimo to muszą zacząć reformować swoją gospodarkę.
Jak zaznacza, przed Cyprem obecnie znajduje się kilka lat gorączkowych prób odzyskania równowagi gospodarczej. W tym czasie, zdaniem Pawła Świebody, Nikozja musi odejść od modelu, w którym główny motor PKB to sektor bankowy. Ekspert zaznacza, że zmiany będą dla Cypryjczyków bolesne. Jak dodaje, niektóre banki przewidują 20 procentowy spadek PKB tego kraju w najbliższych latach.
CZYTAJ: Banki wznowiły pracę, wprowadzono obostrzenia
Paweł Świeboda zwraca uwagę, że Rosja, wymieniana jako kraj, który może pomóc Nikozji, wciąż będzie chciała coś ugrać w tej części Europy. Zdaniem Eksperta Moskwa będzie czekać na kolejny kryzys na wyspie, a ten zdaniem eksperta jest wielce prawdopodobny. Wówczas, jak prognozuje Paweł Świeboda Rosja będzie starać się mocniej zaangażować i wysuwać propozycje związane z cypryjskimi złożami gazu.
CZYTAJ: Jakie wnioski dla nas po Cyprze?
By zapobiec bankructwu Cypr zgodził się na pożyczkę Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W zamian jednak te instytucje oczekiwały między innymi opodatkowania lokat. Na wieść o tym obywatele zaczęli masowo wybierać pieniądze ze swoich kont. By temu zapobiec rząd zamknął banki.
Dziś otwarte je ponownie. Dostępu do placówek bronią ochroniarze.
- - - - - -
Rozwiązania przyjęte dla ratowania Cypru są wyjątkowe i nie będą stosowane w innych krajach. Taką deklarację złożył rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Gerry Rice.
- Chodzi przede wszystkim o złożone w cypryjskich bankach depozyty przekraczające sto tysięcy euro. Nawet 40 procent tych wkładów może zostać zamienionych na akcje banków, co będzie oznaczać straty dla właścicieli. Byłoby trudno rozszerzyć takie rozwiązanie na resztę Europy lub świata - przyznał Gerry Rice.
Plan ratowania finansów Cypru, zaakceptowany przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, przewiduje też restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Na Cyprze obowiązuje kontrola przepływów pieniężnych - z banków nie można podejmować więcej niż 300 euro dziennie, a za granicę nie można wywozić więcej niż 1000 euro.
Pobierz: program do rozliczeń PIT