Świeżo wyremontowany sklep otworzyli chwilę przed powodzią. Po trzech dniach go zalało
Powódź zniszczyła świeżo wyremontowany sklep w Głuchołazach, który otworzył się zaledwie trzy dni przed zalaniem. Placówkę udało się uruchomić ponownie dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób. Sieć franczyzowa Rabat Detal podała, że sklepów, które ucierpiały w wyniku wielkiej wody, jest o wiele więcej.
Ostatnie dni to trudny czas dla dziesiątek tysięcy osób z terenów, na których powódź spowodowała największe straty. Wielka woda uderzyła nie tylko w mieszkańców, niszcząc ich domostwa, ale również w przedsiębiorców.
W Głuchołazach w wyniku powodzi zalany został nowo otwarty sklep sieci franczyzowej Rabat Detal. Głuchołazy są jedną z tych miejscowości, które najbardziej ucierpiały w wyniku żywiołu. Burmistrz miasta nazwał falę powodziową, która przeszła przez Białą Głuchołaską, "największą w 800-letniej historii miasta".
"Właśnie tak wyglądał nowo otwarty sklep, jednego z naszych Franczyzobiorców w Głuchołazach, po przejściu ostatniej fali" - poinformowała sieć Rabat Detal we wpisach opublikowanych na portalu LinkedIn oraz Facebooku. Tuż przed powodzią zakończył się remont sklepu. "Jego ponowne otwarcie świętowaliśmy zaledwie trzy dni przed tragiczną powodzią" - dodała sieć.
Sieć zamieściła zdjęcia, na których widać ogrom zniszczeń. Zalana jest podłoga, a woda sięgała do połowy drzwi wejściowych. Pod wodą znalazły się półki sklepowe, lady, lodówki, a także asortyment, który znajdował się w placówce.
Sklep po zaledwie kilku dniach został otwarty ponownie. "Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób możemy z dumą powiedzieć, że sklep Rabat Detal w Głuchołazach jest już otwarty i ponownie obsługuje klientów" - podała Rabat Detal.
Jak poinformowała sieć, obecnie około 100 sklepów Rabat Detal jest poszkodowanych, a ich właściciele muszą je porządkować.
Rząd pracuje nad planem powrotu aktywności gospodarczej na terenach, które ucierpiały z powodu powodzi - zapowiadał 17 września na konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Odtworzenie działalności gospodarczej na danym terenie będzie przedmiotem działań na przykład ministra rozwoju i technologii - stwierdził Kosiniak-Kamysz.
- Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, wspólnie z BGK oraz ministrem finansów, mają przygotować całościowy program rewitalizacji, można powiedzieć powrotu do aktywności gospodarczej na danym terenie - powiedział wicepremier pytany o pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych przez powódź.
Przypomnijmy, resort finansów zdecydował o wprowadzeniu zerowego VAT-u dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc powodzianom. Z kolei poszkodowani mogą liczyć także na 10 tys. zł pomocy doraźnej. Na pomoc ma pójść co najmniej 1 mld zł.