System przesyłowy gazu w Ukrainie obciążony w 100 proc.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin poinformował, że system przesyłowy gazu w Ukrainie jest wykorzystywany w 100 procentach. Zaznaczył, że Rosja wypełnia wszystkie swoje zobowiązania w zakresie dostaw do innych krajów.
- Nawet system przesyłu gazu Ukrainy jest w 100 proc. obciążony w ramach naszych kontraktów. To zaskakujące, ale to prawda, że wszyscy to robimy - powiedział Putin podczas spotkania z członkami rosyjskiego rządu.
Minister Finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siluanov podczas spotkania poinformował, że budżet Federacji Rosyjskiej pozostaje pod kontrolą. Przyznał, że spodziewany jest spadek przychodów niezwiązanych z ropą i gazem, ale wpływy ze sprzedaży ropy i gazu to zrekompensują. Dodał też, że sytuacja z odpływem środków z depozytów w Rosji stabilizuje się. Zaznaczał, że ważne jest, aby nie dopuścić teraz do wzrostu inflacji.
Wcześniej rosyjskie agencje informowały, że przychody z eksportu rosyjskiego gazu ziemnego w styczniu 2022 roku, według wstępnych danych rosyjskich służb celnych, osiągnęły nowy rekord w historii - wyniosły 9,5 mld dol. Tymczasem w grudniu 2021 r. było to 8,3 mld dol., a w styczniu rok temu 3,4 mld dol.
Wielkość eksportu do 29 krajów wyniosła 13,8 mld metrów sześciennych. Jak podaje Interfax, w statystykach służb celnych z kilkumiesięcznym opóźnieniem podawane są dane dla Chin. Szacuje się, że w styczniu 2022 r. sprzedaż gazu do Państwa Środka mogła wynieść około 1,3 mld m sześc.
Średnia cena gazu eksportowanego w styczniu 2022 roku to 685 dol. za tysiąc metrów sześciennych, natomiast cena eksportu do krajów spoza wspólnoty niepodległych państw - około 800 dol. za tysiąc metrów sześciennych - wynika z wyliczeń Interfaksu.
Jednocześnie dla 16 krajów cena gazu przekroczyła 1000 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Tak było w przypadku Austrii, Bułgarii, Danii, Grecji, Włoch, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Węgier, Estonii, Finlandii, Francji, Macedonii, Holandii, Polski i Turcji.
Monika Borkowska