Szansa na niskie ceny masła

W tym tygodniu odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT nie zmienił się w porównaniu do poprzedniej aukcji. W wynikach aukcji na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja spadku cen masła, które od maja obniżyły się już o 17%. Spadek cen obserwowany jest również w Unii Europejskiej oraz USA.

W tym tygodniu odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT nie zmienił się w porównaniu do poprzedniej aukcji przeprowadzonej 19 lipca br. i wyniósł 970 pkt., co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT pozostaje tym samym na najniższym poziomie od grudnia 2017 r.

W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 3 z 9 jego składowych: maślanki w proszku (-5,9%), masła (-3,2%) oraz odtłuszczonego mleka w proszku

Reklama

(-0,3%).

Przeciwny efekt miały wyższe ceny kazeiny podpuszczkowej (+8,0%), sera Cheddar (+1,3%) oraz bezwodnego tłuszczu mlecznego (+1,2%). Laktoza i serwatka nie były oferowane na aukcji. Zwiększyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 34 076 ton wobec 25 454 ton (+33,9%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 21 sierpnia.

W wynikach aukcji na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja spadku cen masła, które od maja obniżyły się już o 17%. Spadek cen obserwowany jest również w Unii Europejskiej oraz USA.

Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym po przejściowym wzroście cen w I poł. br. związanym z niższą produkcją mleka w Nowej Zelandii z uwagi na suszę, ceny produktów mlecznych, w tym masła powrócą do trendu spadkowego (por. AGROmapa 19.06.2018).

Zaskakujący spadek światowych cen żywności

Indeks cen żywności FAO zmniejszył się w lipcu do 168,8 pkt. wobec 175,3 pkt. w czerwcu (-3,7% m/m) i tym samym ukształtował się na najniższym poziomie od stycznia 2018 r.

Zmniejszenie wartości indeksu wynikało z niższych cen wszystkich jego 5 składowych: produktów mlecznych (-6,6% m/m), cukru (-6,0% m/m), zbóż (-3,6% m/m), oleju roślinnego (-2,9% m/m) oraz mięsa (-1,9% m/m).

W strukturze indeksu zaskoczenie stanowi spadek składowej dla cen zbóż. Wskazuje to, że w danych nie znalazł jeszcze odzwierciedlenia obserwowany w ostatnich tygodniach silny wzrost światowych cen zbóż, związany z obawami o wielkość ich tegorocznej produkcji ze względu na suszę (por. AGROpuls z 27.07.2018). W efekcie w sierpniu dojdzie najprawdopodobniej do nieznacznej korekty indeksu cen żywności FAO w górę, z uwagi na wspomniane wyżej wyższe ceny zbóż. Wzrost indeksu będzie jednak ograniczany przez oczekiwaną przez nas kontynuację spadku cen produktów mlecznych oraz cukru.

Ceny pszenicy najwyższe od 3 lat

Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council) opublikowała wczoraj najnowsze prognozy sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku zbóż. Na szczególną uwagę zasługują zrewidowane w dół oczekiwania dotyczące światowej produkcji pszenicy. Obecnie Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje, że wyniesie ona 721 mln ton w sezonie 2018/2019 (737 mln ton przed rewizją) wobec 758 mln ton w sezonie 2017/2018. Tym samym ukształtuje się ona na najniższym poziomie od 5 lat.

Przyczyną rewizji prognozy było pogorszenie oczekiwań co do produkcji pszenicy w UE oraz krajach WNP z uwagi na suszę. W efekcie, w reakcji na publikację zrewidowanych w dół prognoz wskazujących na wyraźne pogorszenie perspektyw światowej produkcji pszenicy jej cena na giełdzie MATIF na koniec dnia przekroczyła 200 EUR za tonę osiągając najwyższy poziom od lipca 2015 r. Stanowi to ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą na koniec 2018 r. cena skupu pszenicy w Polsce wyniesie ok. 69 zł/dt.

Jakub Olipra

Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: masło | nabiał | pszenica | cukier | ceny produktów spożywczych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »