Szefowie Gerda Brokera trafili za kraty
Kolejna piramida finansowa zlikwidowana? Zdaniem organów ścigania pośrednik z czarnej listy KNF, sprzedający obligacje firm o wątpliwej kondycji, działał jak gang i piramida finansowa - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".
Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowały w poniedziałek o "zlikwidowaniu" kolejnej piramidy finansowej oraz aresztowaniu trzech osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Organy ścigania nie podały danych zatrzymanych ani nazwy spółki, z którą byli związani.
Nieoficjalnie "PB" potwierdził jednak, informacje, które jako pierwszy podał portal dzienniksledczy.pl. "Chodzi o pośrednika finansowego Gerda Broker, od ubiegłego roku działającego pod nazwą Alpha Bridge Broker, a trójka aresztowanych na trzy miesiące osób to: Łukasz L., prezes firmy, Piotr D., członek zarządu i Ewa K., była członkini zarządu i dyrektor działu prawnego Gerdy Broker" - pisze "PB".
Z komunikatu CBA wynika, że spółka w latach 2016-20 zarówno w centrali i oddziałach terenowych oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji - kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, przede wszystkim z rynku nieruchomości, a jej pracownicy "wprowadzali klientów w błąd".
"Wszystko wskazuje na to, iż mieli świadomość, że kondycja finansowa spółek już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości" - przekazało CBA.
Były to wątpliwości dotyczące możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz planowanych odsetek. Również deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej - ocenili śledczy.
Komunikat CBA stwierdza, że oszukanych mogło zostać nawet kilka tysięcy osób, ich szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych.
Jak informuje "PB" Gerda Broker powstała w 2013 r. Do roszad właścicielskich, a także zmiany nazwy firmy na Alpha Bridge Broker doszło tuż po wpisaniu spółki w kwietniu 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
"Spółka wpisana na czarną listę KNF w oficjalnym stanowisku przekonywała jednak, że nigdy nie świadczyła i nie świadczy oferowania lub pośredniczenia w oferowaniu instrumentów finansowych" - pisze gazeta.