Sześć największych banków z USA wycofało się z NZBA. Powodem Donald Trump?
Amerykańskie banki już teraz przygotowują się do prezydentury Donalda Trumpa? "The Guardian" podał, iż aż sześć największych banków w USA zdecydowało się na wycofanie z Net-Zero Banking Alliance (NZBA). Eksperci wskazują, że nie można wykluczyć, iż sektor bankowy chce uniknąć krytyki “anti-woke", której nasilenie prognozowane jest po tym, jak Donald Trump ponownie wprowadzi się do Białego Domu.
Donald Trump jeszcze przed ponownym zaprzysiężeniem na prezydenta Stanów Zjednoczonych znacząco wpływa na sektor finansowy. "The Guardian" poinformował o ruchu ze strony sześciu dużych banków zza oceanu. Bankowy sojusz klimatyczny został mocno uszczuplony.
Amerykański sektor bankowy już teraz przygotowuje się na nadejście prezydentury Donalda Trumpa. Sześć największych banków w Stanach Zjednoczonych wycofało się z Net-Zero Banking Alliance (NZBA).
Na liście instytucji, które zdecydowały się na cofnięcie członkostwa w bankowym sojuszu klimatycznym, znajdują się: Goldman Sachs, J.P. Morgan, Citigroup, a także Bank of America, Morgan Stanley oraz Wells Fargo.
Wiadomości przekazane przez "The Guardian" sugerują, że bankowcy mimo chęci dalszego działania na rzecz celów klimatycznych, obawiają się tego, co może wydarzyć się po powrocie Donalda Trumpa do władzy. Eksperci cytowani przez gazetę wskazują na działania republikańskich polityków i wywieraną przez nich presję. Chodzi o zarzucanie praktyk antymonopolistycznych instytucjom finansowych, a także blokowanie przez nich finansowania dla przemysłu gazowego oraz naftowego.
Analitycy przywołani przez "The Guardian" wskazują na możliwość chęci uniknięcia krytyki “anti-woke" skierowanej w stronę instytucji finansowych. Prognozy wskazują, że właśnie taki trend ma wzmóc się po tym, jak Donald Trump powróci do Białego Domu.
Na prawdziwość tej tezy wskazują deklaracje sześciu największych banków, które zrezygnowały z członkostwa w Net-Zero Banking Alliance (NZBA). J.P. Morgan w grudniu 2024 r. opuścił bankowy sojusz na rzecz klimatu i otwarcie wskazuje, że nadal będzie działać na tym polu. W oficjalnym oświadczeniu dodano, iż bank będzie skupiać się na pragmatycznych rozwiązaniach, a także na wspieraniu klientów w procesie dekarbonizacji.
Wycofanie się z Net-Zero Banking Alliance amerykańskich banków tylko wzmacnia ostatni trend umacniania się pozycji europejskich bankowców w NZBA. To właśnie instytucje ze Starego Kontynentu stanowią większość członków bankowego sojuszu na rzecz klimatu. Wycofanie się J.P. Morgan, czy Goldman Sachs z NZBA sprawia, iż cele sojuszu staną się ambitniejsze, gdyż nie będą musiały być tak mocno zorientowane na interesy sektora paliw kopalnych USA.
Jak wyjaśnia portal Business Insider, Net-Zero Banking Alliance to nic innego, jak platforma globalnych instytucji finansowych skupionych na dążeniu do osiągnięcia do 2050 r. zerowej netto emisji gazów cieplarnianych.
Agata Jaroszewska