Szwajcarskie miasta jak z bombonierki
Szwajcarskie wakacje to przede wszystkim góry lub jeziora. Jednak planując aktywny wypoczynek, warto poświęcić trochę czasu na city break. Szwajcarskie miasta są urokliwe, malownicze zaciszne. Ale też pełne zaskakujących niespodzianek, świadczących o dużym wkładzie tego kraju w światowy rozwój cywilizacyjny.
Uważana jest za jedno z najładniejszych miast na świecie. Jezioro Czterech Kantonów, nad którym leży miasto i otoczenie malowniczych szczytów Pilatus, Rigi i Stanserhorn to tylko sztafaż do takich zjawiskowych obiektów jak kryty Most Kapliczny, jeden z najstarszych w Europie, kościół Jezuitów, Wieża Wodna, czy mury obronne Musegg.
Oprócz tych symboli miasta, jego piękno podkreślają historyczne, ozdobione freskami kamienice, które otaczają malownicze place, jak Weinmarkt. W panoramę na stałe wpisał się też pomnik Umierającego Lwa (na pamiątkę bohaterskich Szwajcarów poległych pod Tuilerien w 1792), ale także futurystyczne Centrum Kulturalno-Kongresowe KKL (duża sala koncertowa, centrum kongresowe i muzeum sztuki), jeden z najważniejszych obiektów współczesnej architektury. Miłośnicy malarstwa "rotundowego" nie odpuszczą sobie obejrzenia Panoramy Bourbaki o długości 112 metrów.
Lozanna, Region Jeziora Genewskiego
Miasto nad Jeziorem Genewskim od blisko 100 lat jest stolicą wszelkich igrzysk olimpijskich: tu mieści się siedziba MKOL a także muzeum olimpijskie. W Lozannie organizowane są ważne wydarzenia sportowe, jak Międzynarodowe Spotkanie Lekkoatletyczne Athletissima, maratony czy Puchar świata w Triathlonie (25-26 sierpnia).
Wspaniałe parki ze śródziemnomorską roślinnością, pałace-hotele, jak Beau-Rivage w Ouchy lub Hotel de l'Angleterre, w którym zatrzymywał się Lord Byron - to tworzy klimat miasta, któremu uległ również Phil Collins, wokalista legendarnej Genesis, który przeniósł się do Lozanny z Anglii.
Klimat miasta tworzy też utrzymywany od średniowiecza zwyczaj - każdego wieczoru z wieży wczesnogotyckiej katedry rozlega się wołanie: "Obywatele, gaście kaganki, pora spać" a zadanie to spełnia pracownik, zatrudniony do tej czynności na pełnym etacie.
W Lozannie co roku odbywają się ważne festiwale filmowe, baletowe, muzyczne. Ale na co dzień miłośnicy sztuki mają sporo atrakcji: w Fondation de l'Hermitage prezentowane są okresowe wystawy na najwyższym poziomie, Musee de l'Art brut to słynna na całym świecie kolekcja dzieł sztuki stworzonych przez pacjentów klinik psychiatrycznych i więzień. W sumie w Lozannie jest kilkanaście muzeów, w tym tak oryginalne jak Muzeum Fajek czy Fotografii
Gospodarcza stolica Szwajcarii (tą administracyjną jest Berno) to także miasto dziesiątków muzeów i galerii i licznych wyższych uczelni z słynną Politechniką ETH, w której kształciło się aż 21 przyszłych Noblistów.
Oprócz słynnego muzeum Kunsthaus, gdzie znajduje się obszerna kolekcja dzieł Alberto Giacometti, prace tego artysty podziwiać można w budynku komendy głównej, a witraże Marca Chagalla - w kościele Fraumünster.
Dla tych, którzy w zwiedzanych miastach preferują tzw. window-shopping, Zurych ma również wyjątkową ofertę: Przed około 150 laty powstała tutaj najsłynniejsza na świecie ulica Dworcowa (Bahnhofstrasse). Przy niej mieszczą się sklepy najlepszych światowych marek związanych z modą, biżuterią i zegarkami. Najlepsze marki miejscowych projektantów znaleźć można w dzielnicach Zurich-West lub Aussersihl.
W połowie sierpnia Zurych jest gospodarzem parady techno, największego takiego wydarzenia w Europie, ale i w innych miesiącach, w setkach klubów mamy gwarancję doskonałej zabawy do białego rana: od house-party w legendarnym klubie Kaufleuten, przez przeboje lat 80. w najstarszym klubie Mascotte, po party dla gejów w Labor-Bar.
St. Gallen, Wschodnia Szwajcaria
Wizytówką tego miasta, położonego na styku czterech krajów: Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Księstwa Liechtensteinu jest barokowa katedra z dwiema strzelistymi wieżami oraz opactwo w St. Gallen wpisane na Listę UNESCO. Charakterystyczne domy w pięknymi wykuszami ozdabiają ulice i zaułki starówki. W tym roku obchodzi 1400 rocznicę założenia przez irlandzkiego mnicha o imieniu Gallus (20 kwietnia 612 r.) Z tej okazji na trzy tygodnie miasto zaplanowało wiele różnych imprez i uroczystości.
http://www.st.gallen-bodensee.ch
http://www.gallusjubilaeum.ch/
Jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy, z siedzibami ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacja Handlu, CERN, banków i wielu międzynarodowych korporacji... Ale Genewa to również zabytki i osobliwości. Do tych ostatnich należy zegar z kwiatów, największy tego typu na świecie. Co roku zmienia swój wygląd dzięki zastosowaniu innych roślin. Jet de Eau to jedna z największych fontann w Europie, wyrzuca wodę na wysokość ok. 140m.
Sercem Genewy jest Place du Bourg de Four, na starówce, miejsce tętniące życiem przez całą dobę. W Genewie warto zobaczyć Palais des Nacios, w którym obecnie znajduje się siedziba ONZ, Muzeum Patek - Philippe, z zegarkami tej słynnej firmy zegarmistrzowskiej - najstarsze modele pochodzą z XVIw. W tym roku miasto świętuje 300. rocznicę urodzin filozofa i pisarza Jana Jakuba Rousseau. Wiele imprez z tej okazji będzie odbywać się przez cały rok.
Najstarsze w Szwajcarii miasto z jedną z najciekawszych rozrywkowych dzielnic - oto jest Chur. Z pobliskich Klosters, Davos i Bad Ragaz lub ośrodków wypoczynkowych, jak Arosa, Lenzerheide i Flims-Laax, warto wyskoczyć nawet na kilka godzin by zapoznać się z historią sięgającą nawet 5 tysięcy (!) lat.
Dziesiątki budynków wpisane do rejestru szwajcarskiego dziedzictwa. Wrażenie robi pieczołowicie odrestaurowana, XVI-wieczna starówka z fontannami, którą można zwiedzać z audioguide, załadowanym na komórkę lub mp3 (w 11 językach, niestety nie po polsku). W Chur warto zobaczyć pałac biskupi, ale chyba najciekawszym zabytkiem jest XII-wieczna trzynawowa katedra, w której budowniczowie 2-krotnie zmieniali oś, przegrywając z oporną skałą. Dlatego np. by obejrzeć ołtarz główny z największym w Szwajcarii tryptykiem gotyckim, trzeba stanąć w prawej nawie kościoła.
Inna ciekawostka to lokalna miara - stopa z Chur, która powstała średniowieczu, gdy położenie na szlaku św. Jakuba spowodowało dynamiczny handlu w mieście. Stopy z Chur należy szukać na starówce, na ścianie jednej z kamieniczek. Gdy zabawimy w mieście do wieczora, koniecznie należy też odwiedzić rozrywkową dzielnicę Welschdörfli a w niej Giger Bar, zaprojektowany przez twórcę "Obcego" i laureata Oskara, H.R. Gigera.
W Chur mają początek m.in. stacje ekspresów panoramicznych Bernina i Lodowcowego wiodących przez słynne kurorty, ale sportu i rekreacji można zażywać na miejscu - jako jedyne miasto w Szwajcarii Chur ma własny letni i zimowy teren sportów na pobliskiej górze Brambrüesch.
Niewielkie miasteczko w przecudnej Dolinie Rodanu to program obowiązkowy dla turystów odwiedzających Wallis. Ma dwutysięczną historię, rzymski amfiteatr, na którym rozgrywany jest finał osobliwych szwajcarskich zawodów - bezkrwawych walk krów i liczne grusze, do gałęzi, których mieszkańcy przywiązują... butelki.
Zagadka wyjaśnia się w sklepach z lokalnymi smakołykami: Martigny to stolica słynnego alpejskiego sznapsa - Williamsa. Gruszki rosną i dojrzewają właśnie w butelkach, a potem zalewa się je alkoholem.
Martigny otaczają sady i winnice, pola truskawkowe i plantacje szparagów. A miejscowi restauratorzy prześcigają się w najbardziej finezyjnym przetwarzaniu tych i innych produktów na wyszukane potrawy. Sława tutejszej gastronomii sięga kilkuset lat, miała takich wielbicieli jak Rousseau, Goethe, Stendhal czy Liszt.
Marigny szczyci się wielowiekową historią: Rzymianie zbudowali tu amfiteatr, termy i świątynię. Dziś zamierzchłą przeszłość regionu można zgłębiać w muzeum galloromańskim. Inne atrakcje Martigny to muzeum automobili oraz muzeum psów bernardynów, rasy, która swą nazw wzięła od znajdującej się niedaleko Wielkiej Przełęczy św. Bernarda.
Więcej informacji o Szwajcarii: www.MojaSzwajcaria.pl
Odwiedź nas na Facebooku, www.facebook.com/MySwitzerland