Szwedzki fundusz traci na upadku SVB. "Przyznajemy się do porażki"

Przyznajemy się do porażki - tak po gigantycznej stracie finansowej związaną z upadkiem amerykańskich banków SVB i Signature Bank wyraził się prezes szwedzkiego funduszu emerytalnego Alecta. Instytucja, która jest czwartym co do wielkości udziałowcem SVB, straciła już około 1,1 mld dolarów.

Szwedzki fundusz emerytalny Alecta stracił ok. 12 mld koron, czyli blisko 1,1 mld dol., na akcjach upadłych amerykańskich banków SVB i Signature Bank. 

"Przyznajemy się do porażki" - oświadczył w poniedziałek prezes Alecty Magnus Billing. Jednocześnie rzecznik funduszu Jacob Lapidus podkreślił, że strata nie będzie mieć wpływu na wysokość emerytur osób urodzonych w roku 1978 lub wcześniej, a oszczędności pozostałych przyszłych emerytów mogą zostać dotknięte "w minimalnym stopniu".

W poniedziałek szwedzki regulator rynku, Inspektor Finansowy wezwał przedstawicieli Alecty oraz innych szwedzkich instytucji finansowych na rozmowę w sprawie konsekwencji bankructwa amerykańskich banków na gospodarkę kraju. Wydano oświadczenie o "stabilności szwedzkiego systemu finansowego". Od piątku traci giełda w Sztokholmie.

Reklama

SVB działał w Szwecji nielegalnie

Alecta jest czwartym co do wielkości posiadaczem akcji banku SVB o wartości 9 mld koron (840 mln dol.). W 2022 roku fundusz zrezygnował z portfela obejmującego największe stabilne szwedzkie banki - Handelsbanken oraz Swedbank na rzecz amerykańskich banków specjalizujących się w obsłudze sektora IT.

Z kolei bank SVB otworzył w Sztokholmie swoje przedstawicielstwo. Według Inspektora Finansowego spółka nie posiadała zezwolenia na działalność bankową w Szwecji.

Alecta posiada również udziały w banku First Republic Bank, którego akcje w poniedziałek na giełdzie w Nowym Jorku straciły na wartości o 50 proc.

Upadłość Silicon Valley Bank była największą zapaścią bankową w USA od kryzysu finansowego w 2008 r. i wzbudziła obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki. W SVB swoje pieniądze lokowała duża część startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Silicon Valley Bank | kryzys | fundusz emerytalny | Signature Bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »