Takich wyników nie było 18 lat. Rekordowe zaufanie do UE

Najnowsze badanie Eurobarometru pokazuje, ze zaufanie do Unii Europejskiej wśród obywateli osiągnęło najwyższy poziom od 18 lat. Wzrosło też poparcie dla wspólnej waluty oraz polityki obronnej. Coraz więcej Europejczyków chce, by Unia była silniejsza.

Zaufanie do UE deklaruje 52 proc. respondentów - to najlepszy wynik od 2007 roku. Największym zaufaniem UE cieszy się wśród osób w wieku 15-24 lata - aż 59 proc. z nich wyraża pozytywne opinie na jej temat. Równie wysoki poziom zaufania (52 proc.) dotyczy także Komisji Europejskiej. Dla porównania, zaufanie do rządów krajowych to 36 proc., a do parlamentów - 37 proc.

Ponad 75 proc. obywateli Unii uważa się za obywateli Unii - to najwyższy wynik od ponad dwóch dekad. z kolei ponad 60 proc. respondentów pozytywnie ocenia działania UE z myślą o jej przyszłości.

Reklama

Euro z rekordowym poparciem społecznym

W całej Unii wspólna waluta euro ma poparcie na poziomie 74 proc., a w krajach strefy euro aż 83 proc. - to najlepsze wyniki w historii badań. Jeśli chodzi o opinię na temat sytuacji gospodarczej Europy, 44 proc. określa ją jako dobrą, a 48 proc. jako złą. Jednak większość przewiduje, że sytuacja gospodarcza pozostanie stabilna w ciągu najbliższego roku

Europejczycy wyraźnie pragną bardziej asertywnej Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Jednak aż 69 proc. respondentów uważa, że Unia jest ostoją stabilności w niespokojnym świecie. 

Silne wsparcie dla wspólnej obrony. Lista priorytetów Europejczyków

Z kolei 81 proc. popiera wspólną politykę obrony i bezpieczeństwa - to najwyższy wynik od 2004 roku. Większość Europejczyków uważa, że współpraca międzynarodowa powinna opierać się na wartościach i zasadach, a podwyższanie ceł szkodzi światowej gospodarce. W przypadku podwyżek taryf przez inne państwa, 80 proc. ankietowanych opowiada się za odpowiedzią UE w postaci własnych ceł obronnych.

Respondenci wskazali, że unijne środki finansowe powinny w pierwszej kolejności trafiać w obronność i bezpieczeństwo (43 proc.), ale także na zatrudnienie, sprawy społeczne i ochronę zdrowia publicznego (42 proc.). Duże znaczenie maja także inwestycje w edukację, kulturę i media (34 proc.).

W kontekście przyszłych priorytetów UE, najważniejsze według badanych są bezpieczeństwo i obrona (39 proc.), gospodarka (29 proc.), migracja i klimat (po 24 proc.).

41 proc. Europejczyków uznało pokój za wartość najlepiej oddającą tożsamość Unii - to wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. Kolejne miejsca zajęły: demokracja (33 proc.) i poszanowanie praworządności oraz praw podstawowych (28 proc.).

Wsparcie dla Ukrainy. Rosja największym zagrożeniem dla UE

W związku z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainę, 80 proc. Europejczyków popiera przyjmowanie uchodźców z tego kraju. Ponadto 76 proc. jest za pomocą finansową i humanitarną, a 72 proc. akceptuje sankcje gospodarcze wobec Rosji. Dodatkowo, 60 proc. badanych popiera nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE, a 59 proc. zgadza się na dostawy broni dla Ukrainy.

Rosja nadal uznawana jest za główny problem - 27 proc. badanych wskazuje ją jako największe wyzwanie dla UE, a aż 77 proc. uważa ją jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy.

Badanie przeprowadzono między 26 marca a 22 kwietnia w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w kilku krajach kandydujących i potencjalnie kandydujących, na łącznej próbie ponad 26 tys. obywateli

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Unia Europejska | Rosja | bezpieczeństwo | europejska obronność | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »