Tauron i PTC szykują energetyczną rewolucję
Zdalna transmisja danych z liczników prądu, inteligentne systemy pomiarowe i serwisowe oraz stała łączność między dostawcami i odbiorcami energii, służąca jej efektywnemu wykorzystaniu - to przykłady wykorzystania telekomunikacji i informatyki w energetyce.
Takie możliwości dają technologie smart grid i smart metering, które mają być wdrażane również w polskim sektorze energetycznym. Smart grid to inteligentne sieci elektroenergetyczne, zaś smart metering to system inteligentnego opomiarowania. Dzięki niemu nie tylko można przesyłać dane z licznika prądu do jego sprzedawcy, ale także działać w odwrotnym kierunku - np. zdalnie skonfigurować licznik, analizować dane, odłączyć lub wznowić zasilanie. Takie liczniki mogą pomóc odbiorcom prądu w bardziej racjonalnym korzystaniu z niego.
Z kolei smart grid to taka sieć, która integruje wszystkich uczestników rynku energii, czyli elektrownie, operatorów przesyłowych i odbiorców. Dzięki temu w czasie rzeczywistym wiadomo np., gdzie i kiedy potrzeba najwięcej prądu, a gdzie są nadwyżki. Daje to możliwość lepszego, bardziej efektywnego wykorzystania energii. Aby zbudować taką sieć, potrzebna jest dobra łączność i technologie informatyczne.
M.in. nad tego typu rozwiązaniami oraz innymi produktami zamierzają wspólnie pracować dwaj ważni gracze z obu branż: grupa energetyczna Tauron Polska Energia (największy sprzedawca i dystrybutor energii w kraju) oraz Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) - operator sieci komórkowych T-Mobile i Heyah. W piątek obie firmy poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego strategicznej współpracy. Firmy mają razem wypracować innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów. Pierwsze takie produkty powinny być dostępne jeszcze w tym roku.
"W przyszłości współpraca obejmie zapewne racjonalizację korzystania z posiadanej infrastruktury oraz zasobów sieciowych i zwiększenie efektowności energetycznej. To kluczowe, szczególnie w momencie wdrażania przez energetykę innowacyjnych rozwiązań opartych o telekomunikację, jak smart grid i smart metering" - wskazał cytowany w komunikacie prasowym prezes Taurona Dariusz Lubera.
Jego zdaniem, współpraca firm energetycznych i telekomunikacyjnych może dać liczne korzyści. "Wspólnie zaoferujemy nowe produkty, wykorzystując do tego m.in. rozbudowane sieci ich obsługi" - uważa prezes.
Również PTC uważa współpracę z energetyką za jeden z kluczowych obszarów rozwoju. Chodzi m.in. o zaoferowanie firmom z branży energetycznej zaawansowanych rozwiązań informatycznych w dziedzinie obsługi klienta, zarządzania inteligentnymi sieciami oraz wsparcia dla inteligentnych liczników.
Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Polska Telefonia Cyfrowa jest operatorem sieci T-Mobile i Heyah. W końcu ubiegłego roku obsługiwała ponad 16 mln klientów, będąc największą siecią komórkową w Polsce. Właścicielem PTC jest globalny koncern telekomunikacyjny - grupa Deutsche Telekom.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2012