Technologie wodorowe. Podpisano polsko-japońskie memorandum o współpracy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych. Anna Moskwa wyraziła nadzieję, że dzięki temu memorandum wodór stanie się częścią polskiego ciepłownictwa i energetyki.

Jak wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.

- Jestem przekonana, że porozumienie przełoży się na wzrost zainteresowania japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w naszym państwie oraz szerzej, w tej części Europy, a także zwiększy rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii - powiedziała cytowana w komunikacie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Reklama

Produkcja wodoru. "Jesteśmy liderem w regionie"

Minister Moskwa oceniła, że wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji.

- Już w 2021 r. wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 mld dolarów, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 mld dolarów w 2028 r. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 mln ton zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej UE. Jesteśmy liderem w regionie - powiedziała szefowa resortu klimatu.

Technologie zapewniają bezpieczeństwo energetyczne

Anna Moskwa dodała, że Polska "z wielkim zainteresowaniem" patrzy na rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS (Carbon Capture and Storage w Japonii). W ocenie minister Moskwy, technologie zapewniają suwerenność energetyczną i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, które jest teraz bardzo potrzebne.

W komunikacie dodano, że uroczystość podpisania Memorandum o współpracy polsko-japońskiej w zakresie wodoru zostało poprzedzone spotkaniem obojga ministrów, podczas którego omówiono kwestie: wpływu wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudowy Ukrainy oraz aktualnych wyzwań w zakresie dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto delegacje rozmawiały o możliwościach współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, obejmującej m.in. wspólny projekt rozwoju reaktora HTGR realizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Japan Atomic Energy Agency. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Anna Moskwa | wodór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »