Tesla wybuduje w Meksyku największą na świecie fabrykę samochodów elektrycznych

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla zainwestuje około 5 miliardów dolarów w nową fabrykę w północno-meksykańskim mieście Monterrey, poinformował we wtorek wysoki urzędnik państwowy.

Największa fabryka samochodów elektrycznych na świecie

Inwestycja, która ma zostać dzisiaj potwierdzona przez Teslę, byłaby dużym impulsem dla Meksyku, który liczy na osiągnięcie korzyści z tego, że amerykańskie firmy wybierają pobliskie kraje zamiast Azji dla swoich działalności produkcyjnych.

- Sprowadziliśmy do Meksyku inwestycję o wartości mniej więcej 5 miliardów dolarów na budowę największej fabryki samochodów elektrycznych na świecie - powiedziała Martha Delgado, podsekretarz ds. stosunków wielostronnych i praw człowieka, w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

Wcześniej we wtorek prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador ogłosił, że Tesla zamierza otworzyć zakład w Monterrey na północy Meksyku, około 200 kilometrów od granicy z USA. - Spodziewamy się, że fabryka będzie bardzo duża i przyniesie znaczne inwestycje oraz wiele miejsc pracy - powiedział prezydent.

Reklama

López Obrador powiedział, że Tesla poda więcej szczegółów w środę, w tym te dotyczące rozwiązania problemu niedoboru wody w Monterrey - mieście będącym przemysłową potęgą i miejscem działalności wielu międzynarodowych firm.

Meksyk ogłosił w lipcu ubiegłego roku stan zagrożenia suszą, a władze w części kraju, w tym w Monterrey, były zmuszone do racjonowania zużycia wody z powodu wyczerpania zbiorników wodnych.

Kluczowe będą złoża litu w Meksyku

Tesla, która ma już fabryki w Chinach i Niemczech, a także w Stanach Zjednoczonych, stoi w obliczu rosnącej konkurencji w sektorze pojazdów elektrycznych, z rosnącą liczbą chińskich producentów, a także tradycyjnych firm samochodowych, takich jak General Motors i Volkswagen.

Meksyk postrzega swoje złoża litu jako kluczowe dla osiągnięcia głównej pozycji w produkcji baterii do samochodów elektrycznych i innych technologii. W zeszłym roku ustawodawcy zatwierdzili plan rozpoczęcia poszukiwań i wydobycia metalu pod kontrolą państwa.

Przemysł motoryzacyjny jest kluczowym filarem meksykańskiej gospodarki (drugiej co do wielkości w Ameryce Łacińskiej po Brazylii), w której działają już producenci z USA, Europy i Azji.

Meksyk jest siódmym największym producentem samochodów na świecie. Według najnowszych dostępnych danych Meksykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2021 r. kraj wyprodukował trzy miliony samochodów. Przemysł motoryzacyjny stanowił 3,5 procent PKB i zapewniał 930 tysięcy miejsc pracy w 2021 r., a inwestycje zagraniczne w sektorze wyniosły 5,3 miliarda dolarów.

Ostatnio również niemiecki producent BMW ogłosił plany inwestycji w produkcję samochodów elektrycznych w Meksyku o wartości 870 mln dolarów.

Tłum. i oprac. APG

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

AFP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »