TGE notuje drastyczny wzrost cen energii

Towarowa Giełda Energii notuje drastyczne wzrosty cen energii. Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w grudniu na poziomie 829,98 zł/MWh wobec 552,40 zł/MWh w październiku - poinformowała TGE w komunikacie. Z kolei na rynku terminowym towarowym (RTT) średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła 721,84 zł/MWh, o 58,16 proc. więcej mdm.

Średnia cena kontraktu na dostawy energii wzrosła do 829,98 zł/MWh

Energia elektryczna

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w 2021 r. 225 174 640 MWh, co oznacza spadek o 7,4 proc. w stosunku do roku 2020. Rekordowy był natomiast wolumen na rynku spot, który wyniósł 36 242 857 MWh (wzrost o 4,0 proc. r/r). Obroty na Rynku Dnia Bieżącego wyniosły 2 350 686 MWh i o 11,3 proc. przekroczyły rekordowy do tej pory wolumen z roku 2020.

Rekord został ustanowiony także na Rynku Dnia Następnego, na którym obroty wyniosły 33 892 171 MWh - oznacza to wzrost o 3,5 proc. w stosunku do roku 2020 oraz o 151,6 GWh (0,4 proc.) względem rekordowego do tej pory roku 2019. Na rynku terminowym obroty osiągnęły poziom  188 931 783 MWh, co stanowi spadek o 9,3 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Reklama

Średnioważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się w roku 2021 na poziomie 401,17 zł/MWh, co oznacza wzrost o 191,06 zł/MWh względem roku 2020.

Z kolei na rynku terminowym średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła w całym 2021 roku 384,16 zł/MWh i jest to wzrost o 152,29 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań kontraktu BASE_Y-21 w roku 2020.

Na RTPE średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła w grudniu 2021 r. 721,84 zł/MWh, co stanowi wzrost o 265,43 zł/MWh względem analogicznej ceny z listopada ubiegłego roku.


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu spółek dystrybucyjnych.

Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, czyli o ok. 21 zł netto miesięcznie - podał URE w komunikacie.

MKiŚ: podpisano nowelę ws. kosztów zakupu energii elektrycznej

Minister Klimatu i Środowiska podpisała nowelę rozporządzenia, które nakłada sprzedawców energii z urzędu obowiązek dołączania do faktury informacji dotyczących procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej. 

Minister Anna Moskwa podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Nowelizacja nakłada na sprzedawców z urzędu, których taryfy na sprzedaż energii elektrycznej zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, obowiązek dołączania do faktury dla odbiorcy informacji dotyczących procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej.

Resort wyjaśnił, że struktura kosztów będzie obliczana za pomocą określonego wzoru, wiążącego wszystkie obciążone tym obowiązkiem przedsiębiorstwa obrotu, co ma skutkować "obiektywnymi i transparentnymi wyliczeniami dla wszystkich odbiorców końcowych".

W praktyce nowe przepisy obligują sprzedawców do przedstawienia odbiorcy energii, jakie koszty i w jakim stopniu składają się na końcową cenę energii elektrycznej. Chodzi m.in. o koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty uzyskania i umorzenia tzw. świadectw pochodzenia.

Według MKiŚ celem wprowadzonych zmian jest m.in. zwiększenie świadomość odbiorców energii elektrycznej co do czynników wpływających na podwyżki na rachunku za prąd czy kwestii związanych ze zmianami klimatu - "jaki wpływ mają na społeczeństwo, na domowy budżet i na gospodarkę". Dodano, że w przypadku przedsiębiorstw chodzi o zmobilizowanie ich "do szybszej dekarbonizacji źródeł pozyskiwania energii".

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną zostało skierowane do publikacji w "Dzienniku Ustaw"; wejdzie w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

OPINIA - Gwałtownie rosnące ceny energii znacząco przyczyniły się do przyspieszenia inflacji na świecie. Do tego dołożyły się znaczny popyt oraz cele związane ze zmianami klimatycznymi. W swoim nowym raporcie Goldman Sachs szacuje, jak działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej wpłyną na poziom inflacji.


INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »