Tłumy pasażerów na europejskich lotniskach. "Fenomenalny" wzrost ruchu

Pandemiczne pustki na europejskich lotniskach to już przeszłość. Porty lotnicze obsłużyły w 2022 roku prawie 2 mld pasażerów, co oznacza, że frekwencja podwoiła się i sięga ok. 80 proc. poziomów z 2019 roku.

Ruch pasażerski w europejskich portach lotniczych w ubiegłym roku prawie wrócił do okresu sprzed pandemii Covid-19 - informuje w najnowszym raporcie Airports Council International Europe (ACI Europe). Organizacja zrzeszająca europejskie porty lotnicze wskazuje, że frekwencja na lotniskach prawie się podwoiła w 2022 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 1,94 mld pasażerów.

ACI Europe zauważa, że pomimo trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, a także pogarszającej się sytuacji gospodarczej, coraz więcej osób wybiera samolot jako środek transportu.

Reklama

"Fenomenlany" wzrost ruchu pasażerskiego

"Wzrost ruchu pasażerskiego w zeszłym roku był fenomenalny" - twierdzi Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe, cytowany w komunikacie prasowym. Liczba pasażerów w 2022 roku wyniosła prawie 80 proc. ruchu pasażerskiego z 2019 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Szef ACI Europe ocenia, że w 2023 roku nadal powinniśmy obserwować wzrost ruchu pasażerskiego w Europie i to pomimo "napięć geopolitycznych". "Prognozy ruchu poprawiają się dzięki ponownemu otwarciu Chin" - uważa Jankovec.

Ruch na lotniskach. Największe wzrosty w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Finlandii

Lotniska w krajach Europy odnotowały w 2022 roku wzrost ruchu pasażerskiego o 122 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. 

"Taki rekordowy wzrost rok do roku świadczy o ogromnej wartości, jaką dla ludzi stanowi możliwość ponownego łączenia się i podróżowania po Europie i poza nią" - czytamy w raporcie.

Największe wzrosty odnotowały lotniska w Wielkiej Brytanii (+249 proc.), Irlandii (+235 proc.) i Finlandii (+187 proc.).

Ożywienie jest nierównomierne w zależności od kraju, "odzwierciedlając zestaw czynników, w tym ciągły popyt na podróże z powodów rodzinnych i rekreacyjnych", co "zwiększa ruch na lotniskach w krajach turystycznych" - stwierdza ACI Europe.

Stambuł najbardziej ruchliwym portem lotniczym w Europie


Z opracowania wynika, iż Stambuł pozostał najbardziej ruchliwym europejskim portem lotniczym w 2022 roku, obsługując 64,3 mln pasażerów i prawie odbudowując natężenie ruchu sprzed pandemii (-6,2 proc. w stosunku do 2019 r.). 

Na drugim miejscu znajduje się londyńskie lotnisko Heathrow z 61,6 mln pasażerów (-23,8 proc.). Trzecie miejsce zajął Paryż-CDG, które obsłużyło 57,5 mln pasażerów (-24,5 proc.), a następnie Amsterdam-Schiphol, z którego skorzystało 52,5 mln podróżujących (-26,8 proc.). Pierwsza piątkę zamyka Madryt z 50,6 mln pasażerów (-18 proc.), który wyprzedził lotnisko we Frankfurcie (48,9 mln pasażerów, -30,7 proc.).

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: lotnictwo | transport | ruch lotniczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »