To dopiero początek spadku stóp procentowych. Będą kolejne cięcia?
Decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc. przez Radę Polityki Pieniężnej to - jak wskazuje NBP - "dostosowanie" do warunków makroekonomicznych, w tym spadającej inflacji. Analitycy prognozują, że to dopiero początek zmian i w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się kolejnych cięć.
W środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych - o 0,5 punktu procentowego. Tym samym stopa referencyjna zmalała do poziomu 5,25 proc. To pierwsza zmiana od października 2023 roku.
Pierwsze zapowiedzi o możliwym cięciu stóp już w maju przedstawił w kwietniu prezes NBP Adam Glapiński. Skala obniżki była spodziewana - większość prognoz wskazywała właśnie na 50 pkt. bazowych. Jak tłumaczy NBP w komunikacie decyzja była uwarunkowana sytuacją makroekonomiczną w kraju i za granicą. Wskazano, że obniżka stóp stanowi dostosowanie do niższej bieżącej i prognozowanej inflacji, obniżania się dynamiki płac i słabszych danych o koniunkturze.
" W Polsce dostępne dane sygnalizują, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w I kw. 2025 r. była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i nieco niższa niż w IV kw. ub.r. (...) Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Wzrost wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie, jednak dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac. Według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w kwietniu 2025 r. obniżył się do 4,2 proc. (z 4,9 proc. w marcu br.). Do spadku rocznego wskaźnika inflacji przyczyniło się głównie wygaśnięcie wpływu wzrostu stawki podatku VAT w kwietniu ub.r. na dynamikę cen żywności, a także niższe ceny paliw w związku z obniżeniem się cen ropy naftowej oraz osłabieniem dolara." zauważa NBP.
Ekonomiści ING podkreślają, że decyzja o obniżce stóp była "długo wyczekiwana".