Reklama

To nie będzie rok złotego. Ekonomiści zdecydowanie

Analitycy Credit Agricole Bank Polska przedstawili scenariusz makroekonomiczny uwzględniający napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury oraz informacje dotyczące przebiegu pandemii COVID-19.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Prognozujemy, że tempo wzrostu PKB wyniesie 5,2 proc. r/r w 2021 r. (poprzednio 4,9 proc.), 4,3 proc. w 2022 r. (wcześniej 4,7 proc.) i będzie równe 3,8 proc. w 2023 r.

Rewizja prognozy wzrostu gospodarczego w br. jest związana głównie z serią lepszych od oczekiwań danych opublikowanych w ostatnich tygodniach (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna za październik, PMI za listopad).

Reklama

W rezultacie podnieśliśmy naszą prognozę dynamiki PKB w IV kw. br. do 5,5 proc. r/r, co w połączeniu z wyższą od oczekiwań dynamiką PKB w III kw. złożyło się na rewizję w górę średniorocznego tempa wzrostu w 2021 r.

Ponadto nie zakładamy wprowadzenia przez rząd obostrzeń związanych z pandemią, które znacząco ograniczyłyby aktywność gospodarczą przed końcem br. W 2022 r. będziemy obserwowali obniżenie tempa wzrostu gospodarczego.

Będzie za to odpowiedzialne przede wszystkim ze spowolnienie konsumpcji związane z wysoką inflacją zmniejszającą siłę nabywczą konsumentów, wygasaniem odłożonego popytu oraz słabymi na tle historycznym nastrojami konsumentów. Czynnikiem ograniczającym wzrost gospodarczy w 2022 r. będzie również stopniowe wykorzystywanie przez przedsiębiorstwa zapasów nagromadzonych w br.

Z kolei w przypadku inwestycji jesteśmy dosyć optymistyczni. Ważnym czynnikiem wsparcia dla publicznych nakładów na środki trwałe i wzrostu PKB będzie realizacja projektów inwestycyjnych w ramach unijnego funduszu odbudowy.

Uważamy, że wykorzystanie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy rozpocznie się w II poł. 2022 r. Podobnie, inwestycje przedsiębiorstw powinny zwiększać się dynamicznie w 2022 r. W warunkach wysokiego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i trudności w znalezieniu nowych pracowników, przedsiębiorstwa będą kładły coraz większy nacisk na automatyzację procesu produkcji, korzystanie z bardziej kapitałochłonnych technik produkcji, co będzie wymagało nowych inwestycji.

Oczekujemy, ze w kolejnych kwartałach będziemy obserwowali ożywienie w światowym handlu i będzie ono prowadziło do utrzymania się wysokiego popytu na polski eksport.

Wraz z oczekiwanym przez nas stopniowym ustępowaniem problemu wąskich gardeł w polskim i globalnym przetwórstwie, ożywienie eksportu utrzyma się. Szybki wzrost eksportu oraz inwestycji będzie wsparciem dla importu w 2022 r.

Tym samym prognozujemy, że wkład eksportu netto do wzrostu gospodarczego w 2022 r. wyniesie zero. Uważamy, że w 2023 r. wzrost gospodarczy ulegnie dalszej normalizacji. Efekty wysokiej bazy po stronie inwestycji będą stanowiły czynnik oddziałujący w kierunku obniżenia dynamiki PKB, z kolei wybory parlamentarne będą oddziaływały w kierunku zwiększenia transferów socjalnych i konsumpcji prywatnej, spożycia publicznego i inwestycji publicznych. Zrewidowaliśmy również naszą prognozę inflacji.

Tacza antyinflacyjna

Uwzględniliśmy działania planowane przez rząd ukierunkowanie na obniżenie cen nośników energii i paliw (tzw. Tarcza Antyinflacyjna). Zgodnie z naszymi szacunkami działania te obniżą inflację o ok. 1,1 pkt. proc. w I kw. 2022r. i o 0,2 pkt. w okresie kwiecień-maj 2022 r.

Średniorocznie inflacja obniży się o ok. 0,3 pkt. proc. w całym 2022 r. ze względu na uruchomienie Tarczy Antyinflacyjnej. Jej efekty będą jeszcze silniejsze jeśli rząd obniży stawkę podatku VAT na żywność zgodnie z wnioskiem skierowanym w ubiegłym tygodniu do Komisji Europejskiej. Jednocześnie inflacja w listopadzie ukształtowała się wyraźnie powyżej naszych oczekiwań (patrz powyżej). Głównym źródłem zaskoczenia była dużo wyższa dynamika cen żywności.

Obecnie oczekujemy, że dynamika cen w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" zmniejszy się w 2021 r. do 3,1 proc. r/r wobec 4,8 proc. r/r w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie do 5,6 proc. (odpowiednio 2,9 proc. oraz 4,8 proc. przed rewizją).

Inflacja

Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji w kilku najbliższych miesiącach będą niższe niż wcześniej zakładaliśmy ceny ropy na światowym rynku.

Uważamy jednak, że ceny ropy zaczną ponownie rosnąć w I kw. 2022 r. wraz z sezonowym wygasaniem intensywności pandemii. Podtrzymujemy nasz scenariusz, w którym stopy procentowe zostaną podniesione o 50 pb w grudniu i o kolejne 50 pb w styczniu 2022 r. do poziomu 2,25 proc..

Kurs złotego

Naszym zdaniem skala podwyżek stóp procentowych wyceniana obecnie przez rynki (do ponad 3 proc. w horyzoncie kilku miesięcy) jest nadmierna. 

Podtrzymujemy również naszą prognozę kursu złotego przedstawioną oczekujemy, że w kolejnych kwartałach 2022 r. kurs EUR/PLN utrzyma się na poziomie 4,60, a w 2023 r. będziemy obserwować jego spadek do 4,40 (por. tabela kwartalna).

Czynnikiem ryzyka w górę dla naszej prognozy kursowej pozostaje szybsze od oczekiwań zacieśnianie polityki pieniężnej w USA (patrz powyżej). 

Raport Credit Agricole Bank Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »