Tony miodu z Ukrainy nie wjechały do Polski. "Rygor natychmiastowej wykonalności"

Z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wynika, że na polski rynek nie dopuszczono partii miodu z Ukrainy. Chodzi o niemal 3,5 tony produktu, który w przeważającej części nie posiadał kluczowego składnika świadczącego o jego autentyczności.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie wstrzymano import ponad 19 ton koncentratu pomidorowego ze względu na zaniżoną kwasowość czy 20 ton mrożonych malin, w których z kolei znaleziono plastik. Podobny los spotkał 44 tony nasion lnu pochodzenia ukraińskiego, które nie trafiły do obrotu "ze względu na obecność martwych szkodników". 

Na polski rynek nie trafi niemal 3,5 tony miodu z Ukrainy

"IJHARS w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski 3 420 kg miodu naturalnego pszczelego gryczanego homogenizowanego importowanego z Ukrainy ze względu na brak w przeważającej części pyłku przewodniego Fagopyrum - gryka" - poinformował we wtorek na swoim profilu na Facebooku Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Reklama

"Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - dodano. 

miodzie gryczanym zawartość pyłku przewodniego gryki powinna wynosić min. 45 proc. Jak podaje serwis lublin112.pl, ten rodzaj pyłku jest istotnym wskaźnikiem autentyczności produktu. Jego niska zawartość, a w tej sytuacji - jak poinformował IJHARS w Lublinie - wystąpił "brak w przeważającej części", może świadczyć o ingerencji w produkt, w tym np. jego miksowaniu z innymi rodzajami czy dodawaniu substancji zastępczych.

Czym zajmuje się IJHARS?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawuje nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie. Kontroli podlega również jakość produktów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy, w tym poprzez dokonywanie oceny i wydawanie świadectw w zakresie ich jakości handlowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miód | Ukraina | żywność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »