Lista zawodów, które możemy legalnie wykonywać we Francji została poszerzona o kilkadziesiąt pozycji. Co ciekawe, ci którzy zdobyli dyplom Master II na francuskiej uczelni mają wolny dostęp do rynku pracy.
Wielu przypuszcza, że sytuacja Polaków się poprawia... Jak jest naprawdę?
Obecnie we Francji możemy zostać zatrudnieni w 150 zawodach, w 17 sektorach gospodarki (lista na stronie www.eco.amb-pologne.fr). Pozwolenie na pracę jest niezbędne, a z jego uzyskaniem są nadal problemy. - Wesoło nie jest - przyznaje Ewelina, czekając w kolejce na spotkanie z adwokatem w departamencie pracy w Paryżu. - Na papiery czekałam aż sześć miesięcy, a na koniec okazało się, że mój szef musi za mnie zapłacić 1700 euro. Nie wiem, czy się zgodzi - dodaje zrezygnowana.
Reklama
Legalnie, ale nielegalnie
Karolina od dwóch lat pracuje w sklepie z upominkami w II dzielnicy Paryża, niedaleko Pigalle. Płaci comiesięczne składki na ubezpieczenie społeczne i rozlicza się co roku z podatków. Niestety nie otrzymała pozwolenia na pracę, mimo tego, iż zawód "sprzedawca" widnieje na liście profesji, które można wykonywać legalnie.
Kasia jest od trzech lat opiekunką do dzieci w Grenoble. Jest zdeklarowana w P.A.J.E., co oznacza, że uiszcza niezbędne opłaty (ubezpieczenie, emerytura). Jej szefowie są przekonani, że dziewczyna może legalnie pracować we Francji. - Przecież jesteś w Unii Europejskiej - powtarzają nieustannie...
Francja dla uczonych
Ci, którzy zdobyli na francuskiej uczelni dyplom Master II (lub jego odpowiednik DESS i DEA studia magisterskie) mają wolny dostęp do rynku pracy, czyli nie muszą się starać o pozwolenie o pracę, ani o kartę pobytu (carte de séjour).
Informacja ta została potwierdzona przez francuskie ministerstwo pracy (www.travail.gouv.fr) oraz ambasadę polską w Paryżu (www.paris.polemb.net).
Magister z Polski
Jeśli uzyskałeś tytuł magistra na uczelni w Polsce i marzysz o tym, by przyjechać do pracy do Francji - nic straconego! Otóż należy pamiętać, że polskie dyplomy nie są traktowane na równi z francuskimi. Bardzo często polski dyplom magistra odpowiada francuskiemu liecencjatowi, co oznacza, iż należy "dorobić" rok lub dwa lata studiów.
Najlepiej, zaraz po przyjeździe, zrobić tzw. equivalence de diplôme (rozpoznanie dyplomu). W tym celu należy wysłać następujące dokumenty do europejskiego centrum Enic-Naric (www.ciep.fr/enic-naricfr/index.php): dyplom ukończenia studiów w języku polskim i francuskim (lista tłumaczy na stronach ambasady); suplement do dyplomu (niezbędne informacje - www.buwiwm.edu.pl/sdd); dane osobowe (imię, nazwisko, adres domowy i elektroniczny) oraz pisemna zgoda na uiszczenie jednorazowej kwoty 55 euro (do zapłaty po otrzymaniu rachunku na adres domowy); motyw "rozpoznania dyplomu" (poszukiwanie zatrudnienia, szkolenie, formacja, studia) oraz kopia paszportu lub dowodu osobistego.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.