Trump ma dla Kanady "propozycję nie do odrzucenia". Stawia jeden warunek
Prezydent USA Donald Trump zaproponował bezpłatne objęcie Kanady amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej "Złota Kopuła". W zamian za to Kanada musiałaby stać się 51. amerykańskim stanem. Z kolei koszt tarczy dla niepodległej Kanady wyniósłby 61 mld dolarów.
Na swojej platformie społecznościowej Truth Social Donald Trump napisał: "Powiedziałem Kanadzie, która bardzo chce być częścią naszego wspaniałego Systemu Złotej Kopuły, że będzie to kosztować ją 61 mld dolarów, jeśli pozostanie odrębnym, ale nierównym państwem, natomiast będzie to kosztować ZERO DOLARÓW, jeśli staną się naszym ukochanym 51. stanem. Rozważają ofertę!".
Rząd Kanady odrzucił już jednak propozycję Trumpa. Rzecznik premiera Marka Carneya, cytowany przez "Financial Times", podkreślił, że Kanada pozostanie niepodległym i suwerennym państwem.
Kanadyjskiego rządu nie skusiła wizja "Złotej Kopuły" - supernowoczesnego systemu zdolnego do przechwytywania wrogich rakiet, nawet tych wystrzelonych z kosmosu. Ma on chronić Stany Zjednoczone przed pociskami hipersonicznymi, zaawansowanymi pociskami manewrującymi i międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Donald Trump chce, aby system ten został wdrożony przed upływem jego kadencji w Białym Domu.
Jednak eksperci sceptycznie podchodzą do tego terminu. To dlatego, że technologia potrzebna do stworzenia urządzeń przechwytujących w kosmosie jeszcze nie istnieje. Kongresowe Biuro ds. Budżetu szacuje, że koszt takiego przedsięwzięcia może sięgnąć 542 mld dolarów w ciągu 20 lat.
Jacek Tarociński, analityk ds. bezpieczeństwa z Ośrodka Studiów Wschodnich, studzi też entuzjazm, jeśli chodzi o skuteczność "Złotej Kopuły". Jego zdaniem nie zapewni ona natychmiastowej, całkowitej odporności Stanów Zjednoczonych na ataki - co więcej, może sprowokować silną reakcję rywali USA.
USA i Kanada od 1958 roku współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa w ramach NORAD (North American Aerospace Defense Command). To format oparty na wspólnym dowództwie wojskowym, które odpowiada za ochronę przestrzeni powietrznej i kosmicznej Ameryki Północnej, w tym za ostrzeganie przed zagrożeniami.
Siedziba NORAD mieści się w Peterson Air Force Base w amerykańskim stanie Kolorado, z oddziałami regionalnymi w obu krajach - USA i Kanadzie - w tym także na Alasce.