Reklama

Truskawki stanieją w połowie czerwca

- Truskawkowy szczyt będzie w połowie czerwca, wtedy owoce mogą stanieć nawet do 3 zł za kilogram - powiedział Edward Żurawicz z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Na razie pierwsze truskawki z pól są drogie, kosztują 6-12 zł za kilogram.

Teraz do handlu trafiają głównie truskawki z tzw. upraw przyspieszanych - spod folii lub włókniny. Pojawiają się także pierwsze polowe, czyli takie które dojrzewają na glebach lekkich i nasłonecznionych stanowiskach.

Na razie truskawki są stosunkowo drogie. Na rynku hurtowym w Broniszach kosztują 4,5-5 zł za kilogram, na giełdzie w Poznaniu nawet 4,5-8 zł/kg, podobnie na łódzkim rynku hurtowym 4-6 zł/kg.

Na warszawskich targowiskach truskawki kosztują 6-8 zł za kg, ale za okazałe owoce trzeba zapłacić 10-12 zł/kg.

W opinii Żurawicza, po 15 czerwca truskawki będzie można kupić "znacznie poniżej 5 zł za kilogram", a w okresie szczytu nawet za ok. 3 zł. Dodał, że tańsze raczej nie będą, gdyż koszty zbioru wynoszą 2 zł za łubiankę.

Reklama

Zdaniem prezesa Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, prof. Eberharda Makosza, w szczycie podaży za owoce wysokiej jakości trzeba będzie zapłacić 5 zł za kg. Natomiast truskawki dla przetwórstwa, nie powinny być droższe niż 3 zł za kg.

W opinii Żurawicza jakość tegorocznych truskawek "nie jest zła" i taka zostanie, pod warunkiem, że nie będzie silnych opadów ani suszy.

W Polsce najwięcej uprawia się odmiany Zenga-Zengana, która doskonale nadaje się na cele przemysłowe i te owoce w dużej ilości będą w sprzedaży po 15 czerwca.

Odnosząc się do strat spowodowanych majowymi przymrozkami, powiedział, że na szczęście okazały się nie tak duże, jak się spodziewano. Najwięcej sadzonek wymarzło na terenie województw północno-zachodnich: w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Natomiast w niewielkim stopniu odczuły spadek temperatury plantacje w środkowej i południowo-wschodniej Polsce.

Żurawicz dodał, że przymrozki mogły opóźnić zbiory, gdyż wymarzły pierwsze kwiaty.

Według niego tegoroczne zbiory truskawek będą "trochę niższe niż w ubiegłym roku". Profesor Makosz ocenia je na ok. 140 tys. ton.

Według GUS, zbiory tych owoców w 2010 r. wyniosły ok. 177 tys. ton. i były o 11 proc. niższe niż w 2009 r.

W ubiegłym roku średnia cena truskawek deserowych spod osłon wynosiła 7 zł za kg, odmiany polowe były tańsze - 3,5 zł/kg. Truskawki do mrożenia skupowano średnio po 2,5 zł/kg, a na koncentraty w cenie 1,5 zł/kg.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »