Trzecia Droga obiecała "akademik za złotówkę". Minister z Lewicy: Byłem ogromnie zaskoczony

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zabrał głos w sprawie tzw. akademików za złotówkę, czyli wyborczej obietnicy Trzeciej Drogi. - Żeby był akademik za złotówkę, to najpierw musi być ten akademik - skomentował. Jak zaznaczył w rozmowie z RadioZET.pl, duża część domów studenckich w Polsce jest w złym stanie technicznym.

"Akademiki za złotówkę" to jedna z zapowiedzi wyborczych Trzeciej Drogi, skierowana do studentów spoza wielkich miast. 

"Wysłanie dziecka na studia to coraz większy koszt i wyzwanie - szczególnie dla rodzin spoza wielkich miast, które muszą wynajmować mieszkania i płacić wysokie opłaty w akademikach. Państwo musi systemowo obniżać te koszty, dlatego wprowadzimy program 'Akademik za złotówkę'. Pozwoli on ograniczyć koszty studiowania i ułatwi rodzinom mniej zamożnym, spoza wielkich miast, wysłanie swoich dzieci na studia" - możemy przeczytać w "12 gwarancjach Trzeciej Drogi". 

Reklama

Akademiki za złotówkę? Minister nauki: Najpierw musi być ten akademik

O sprawę realizacji kampanijnej zapowiedzi Trzeciej Drogi został zapytany przez RadioZET.pl minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek z Lewicy. 

- Żeby był akademik za złotówkę, to najpierw musi być ten akademik. A żeby był, to trzeba go wyremontować lub wybudować. Byłem ogromnie zaskoczony - stąd decyzja z grudnia o przyznaniu uczelniom 150 mln na akademiki - że mamy 100 tys. miejsc w domach studenta, z czego 30 tys. nie nadaje się do mieszkania - odpowiedział szef resortu.

Minister chciałby, żeby w ramach funduszu dopłat do budowy mieszkań komunalnych finansować także remonty i budowy akademików.  

- Mam nadzieję, że uda się to wprowadzić przy okazji nowelizacji ustawy budżetowej. Również wtedy będziemy weryfikować system stypendialny i być może uda się znaleźć pieniądze na dopłaty do stypendiów, by dać równe szanse do studiowania w Polsce. Natomiast według mnie uczelnie muszą już w tej chwili poważnie myśleć nad tym, czy się nie łączyć i nie tworzyć większych i prężniejszych ośrodków akademickich - powiedział minister. 

Wieczorek zapowiadał w grudniu, że każda z uczelni dostanie środki na remonty swoich domów studenckich do wykorzystania w 2024 roku.

Drogie akademiki. Protesty studentów

Pod koniec zeszłego roku w Poznaniu odbył się protest studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w sprawie domu studenckiego "Jowita" - studenci nie zgadzali się na zamknięcie akademika, a także na jego opuszczenie. Władze uczelni postulowały, że muszą tego dokonać ze względu na zły stan techniczny budynku.  

Studenci argumentowali, że zamknięcie taniego domu studenckiego w centrum miasta, to cios dla wielu mniej zamożnych studentów.  

Ostatecznie rektor uczelni zapewniła, że do końca jej kadencji nie zapadnie decyzja o sprzedaży "Jowity". Stwierdziła jednak, że renowacja musi się odbyć, a UAM nie ma pieniędzy na samodzielne sfinansowanie remontu budynku, dlatego będzie starać się o dofinansowanie z ministerstwa - koszt remontu może sięgnąć nawet 100 mln zł. W sprawę zaangażował się osobiście minister nauki, który zapewnił, że pieniądze na jego odnowienie się znajdą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »