Tusk: Polska będzie uczestniczyć w gwarancjach dla Grecji

- Polska będzie uczestniczyć w mechanizmie gwarancji dla Grecji w wysokości 250 mln euro - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że ten udział w nowej pomocy dla Grecji nie wpłynie na finanse publiczne Polski.

- Polska będzie uczestniczyć w mechanizmie gwarancji dla Grecji w wysokości 250 mln euro - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że ten udział w nowej pomocy dla Grecji nie wpłynie na finanse publiczne Polski.

- Chcę podkreślić, że Polska będzie uczestniczyła w systemie gwarancji tak jak każdy inny członek UE. Zależy to od naszego udziału w europejskim PKB - powiedział Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej - wspólnej z szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Zaznaczył, że mowa jest o gwarancjach w wysokości 250 mln euro, a nie o gotówce. Zdaniem premiera uruchomienie mechanizmu gwarancji jest mało prawdopodobne.

- Na razie nic nie wskazuje na to, aby te pieniądze musiały być użyte. Podkreślam jeszcze raz, że jest to wyraz europejskiej solidarności wobec każdego kraju, który znajduje się w kłopotach. To zobowiązanie każdego kraju członkowskiego, opisane przepisami unijnymi, a nie dobrowolny wybór tego czy innego państwa - wyjaśnił.

Reklama

- Nie będziemy blokować zgody UE na stosowanie tego mechanizmu - zapewnił Tusk. Wytłumaczył, że Polska dobrze wie, jak ważna jest gotowość do pomocy czy gwarancji wtedy, kiedy jest się w potrzebie.

- Odpukać, w przyszłości też możemy znaleźć się w takiej potrzebie. Dlatego Polska była jednym z pierwszych krajów, które deklarowały pomoc w postaci gwarancji czy gotówki - Islandii, Łotwie czy Mołdowie - mówił premier.

Tusk zapewnił, że sprawę konsultował z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i nie ma powodów do niepokoju. - Tego typu działania nie mają większego znaczenia z punktu widzenia naszych finansów publicznych. Nie będą to działania, które będą miały wpływ na naszą kondycję finansową - poinformował.

Do kwestii mechanizmu gwarancji dla Grecji odniósł się również przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Unia Europejska cały czas powtarza, że zasada solidarności obowiązuje. Będzie obowiązywała także w przypadku Grecji - powiedział. Zapewnił, że kraj ten otrzyma odpowiednie pożyczki i wsparcie finansowe.

Ale - jak mówił - Unia oczekuje także odpowiedzialności. - Wstecz trudno tę odpowiedzialność wynegocjować czy też wyegzekwować, ale na przeszłość (można to zrobić) - mówił. Dodał, że istnieje potrzeba budowania Unii nie tylko monetarnej, ale także gospodarczej.

W przypadku mechanizmu gwarancji dla Grecji chodzi o analogiczne zaangażowanie Polski, jak w przypadku Portugalii i Irlandii. Również w przypadku pomocy dla tych dwóch pogrążonych w tarapatach finansowych krajów, Polska brała udział w mechanizmie gwarancji. Chodzi o tzw. Europejski Mechanizm Stabilizacji Finansowej (EFSM), który jest jednym z trzech narzędzi pomocy dla krajów strefy euro w potrzebie. Pozostałe to bilateralne gwarancje krajów strefy euro oraz kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach EFSM, Komisja Europejska może zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na kwotę do 60 mld euro łącznie.

Po wsparciu Irlandii i Portugalii, w ramach EFSM pozostało jeszcze do dyspozycji ok. 11 mld euro, z czego Polska powinna pokryć gwarancjami ok. 3 proc., bowiem tyle wynosi polska składka do unijnego budżetu, obliczona na podstawie PKB. To daje ok. 250 mln euro, czyli około miliarda złotych. Kolejną pomoc dla Portugalii szacuje się na 60-90 mld euro, a polski rząd uważa, że nie ma przeszkód, by dać zielone światło na wykorzystanie mechanizmu gwarancji ze strony wszystkich 27 krajów UE, i nie będzie go blokować.

Niemieckie źródła zapewniają, że rząd w Berlinie nie ma zamiaru nalegać, by wszystkie kraje UE złożyły się na zasadniczą część nowego pakietu wsparcia dla Grecji, i twierdzą, że kanclerz Angela Merkel nigdy nie miała takiego pomysłu. Zasadniczy ciężar wsparcia Grecji poniosą jej partnerzy w strefie euro.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | Polskie | Donald Tusk | finanse publiczne | euro | gwarancje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »