Tuż przed świętami dowiemy się, o ile będzie drożej

Prezes URE Marek Woszczyk wyraził zaniepokojenie możliwą wielkością podwyżki cen gazu. Poinformował jednocześnie, że do poniedziałku URE wezwie sprzedawców prądu do skorygowania wniosków.

Marek Woszczyk w rozmowie z TVN CNBC wyraził zaniepokojenie sytuacją na rynku gazu.

- Niepokoi mnie sytuacja z gazem. (...) Mamy już przedłożony wniosek o zatwierdzenie taryfy przez PGNiG na przyszły rok - powiedział w rozmowie sugerując, że podwyżka gazu może być znaczna.

Zaznaczył, że na ceny gazu coraz bardziej negatywny wpływ ma sytuacja zewnętrzna i związane z nią osłabienie złotego wobec dolara.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" podał powołując się na osobę związaną z PGNiG, że Rosjanie nie godzą się na obniżkę cen gazu, a PGNiG wystąpi przeciwko nim na drogę sądową.

Reklama

Prezes URE nie chciał zdradzić wielkości wnioskowanej podwyżki. Zapytany, czy będzie ona jednocyfrowa, powiedział:

"Zobaczymy 17 grudnia".

Marek Woszczyk powiedział także, że do poniedziałku skieruje do sprzedawców prądu wezwanie o korektę wniosków.

Sprzedawcy energii elektrycznej w złożonych w ubiegły czwartek w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioskach taryfowych, chcą wzrostu cen w 2012 roku od 8,4 proc. do 17,9 proc. - poinformowała PAP w zeszłym tygodniu rzeczniczka URE.

Prezes urzędu uważa, że w warunkach spowolnienia gospodarczego nie ma uzasadnienia np. prognozowany wzrost kosztów własnych funkcjonowania spółek.

- (...) nie widzę powodów, aby koszty rosły. Zwłaszcza w sektorze elektroenergetycznym - powiedział.

- Nie wszyscy też skalkulowali dobrze tzw. kolory - dodał, zaznaczając, że istnieją jednak przesłanki do wzrostu cen energii hurtowej i kolorowej.

Woszczyk poinformował także, że do podwyżki cen szykują się ciepłownicy.

- Ciepłownicy będą musieli szykować nowe taryfy, część z nich już szykuje - a to z powodu podwyżki szykowanej przez kopalnie - powiedział.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki cen | prąd | Marek | URE | ceny gazu | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »