TVP ABC i TV Trwam od soboty na multipleksach
Kanały TVP ABC i TV Trwam rozpoczęły w sobotę nadawanie naziemne. Zmiany na cyfrowych multipleksach wiążą się z koniecznością przeprogramowania dekoderów.
TV Trwam zajęła miejsce TVP Info na multipleksie pierwszym, a program informacyjny Telewizji Polskiej został przeniesiony na multipleks trzeci. Aby móc oglądać TVP Info, widzowie muszą jeszcze raz przeprogramować dekodery.
Na MUX 1 wystartował również dziecięcy TVP ABC. Oferta nowego kanału jest skierowana do dzieci do 12 lat. TVP ABC będzie emitować bajki z polskich wytwórni filmów animowanych, programy i magazyny edukacyjne, seriale, filmy oraz spektakle Teatru Telewizji dla dzieci.
Codziennie o godz. 19 nadawane będzie godzinne pasmo "Wieczorynki". Na antenie pojawią się "Bolek i Lolek", "Reksio", Pszczółka Maja" i "Miś Uszatek", a także popularne seriale zagraniczne, m.in. "Listonosz Pat" i "Smerfy". Mali widzowie będą mogli także oglądać programy "Ziarno", "Domowe przedszkole" i "Tik Tak".
Większość produkcji na początku będą stanowiły programy archiwalne, w przyszłości mają się pojawić programy premierowe. TVP planuje m.in. współpracę z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Na antenie TVP ABC pojawiać się będą reklamy.
TVP ABC ma nadawać jedynie bezpieczne programy dla dzieci, bez produkcji prezentujących agresywne zachowania, złe wzorce bohaterów i sceny agresywne.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Poza TVP ABC wszystkie kanały telewizji publicznej docelowo będą emitowane z multipleksu trzeciego. Na MUX 3 nadawane będą: Jedynka i Dwójka w HD, przeniesione z MUX 1 TVP Info oraz Regionalna, Kultura, Historia, Polonia i Rozrywka.
TV Trwam rozpoczęła regularne nadawanie 12 czerwca 2003 r. Transmisja w stacji pokrywa się często z audycjami nadawanymi w Radiu Maryja. Na antenie nadawane są m.in. transmisje z papieskich mszy, reportaże i informacje dnia. Właścicielem obu mediów jest fundacja Lux Veritatis, powiązana ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela (ojców redemptorystów).
Jedynka i Dwójka w SD (Standard Definition) będą nadawane na MUX 1 do 15 marca. Ich miejsca zastąpią edukacyjny kanał Fokus i filmowa Stopklatka, które zostały wyłonione w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji razem z TVP ABC i TV Trwam.
Zgodnie z zapisem koncesyjnym, nowi nadawcy muszą wystartować nie później niż 28 kwietnia. Prezes TVP Juliusz Braun powiedział niedawno na konferencji prasowej, że wyłączenie 15 marca Jedynki i Dwójki w wersji SD jest związane z wcześniejszym wejściem Stopklatki na MUX 1. Stopklatka ani Fokus nie precyzują jednak daty rozpoczęcia naziemnej emisji.