Ubiegły rok przyniósł wzrost kradzieży w sklepach. Częściej ginęło jedzenie

​Liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła w 2022 r. o 31,1 proc. w porównaniu z 2021 r. - informuje "Rzeczpospolita". Niemal w całym kraju komendy wojewódzkie policji odnotowały wzrost tego typu złamania prawa.

Powołując się na dane Komendy Głównej Policji, "Rz" podaje, że "w 2022 r. liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła aż o 31,1 proc. w ujęciu rocznym, do ponad 32,7 tys.". "Analizując dane z komend wojewódzkich, jedynie ta w Lublinie nie odnotowała wzrostu takich przestępstw. Z kolei liczba wykroczeń związanych z kradzieżami sklepowymi wzrosła o 21,5 proc., do 234,3 tys." - zauważa.

"Wzrost kradzieży to jasny sygnał kłopotów na rynku, rosnące ceny powodują, że więcej osób się na to decyduje" - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. "Dla sklepów to oczywiście ogromne wyzwanie i także wzrost kosztów działalności" - dodaje. 

Reklama

Wzrost kradzieży podstawowych produktów spożywczych

Jak podkreśla gazeta, "nowe zjawisko, które widać teraz na rynku, to kradzieże produktów, które wcześniej nie ginęły masowo". Chodzi - czytamy - "zwłaszcza o podstawowe produkty spożywcze". "Za tym głównie stoją osoby, które robią to z pewnego przymusu. Druga kategoria to towary luksusowe - np. perfumy, drogie alkohole, drobna elektronika itd. I za tymi kradzieżami głównie stoją zorganizowane grupy przestępcze" - mówi Maciej Tygielski, dyrektor zarządzający Grupą SkipWish. 

Według dziennika, "zmiany widać także po tym, jakie sklepy są okradane". "Z policyjnych statystyk wynika, że liczba wykroczeń związanych z kradzieżami w dużych sklepach w 2022 r. wzrosła o 20,8 proc., do 188,3 tys. Szybciej, bo o 24,6 proc., wzrosła ich liczba w małych sklepach. Odnotowano ich już ponad 46 tys." - informuje.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kradzież | sklepy spożywcze | policja | handel Polska | drożyzna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »