Uczelnie wojskowe zapraszają. Poszukują dowódców, lotników i kosmonautów

Od dzisiaj obowiązuje rozporządzenie określające limity przyjęć na poszczególne kierunki w uczelniach wojskowych w roku akademickim 2025/2026. Na żołnierzy zawodowych czekać będzie ponad 2600 miejsc. Najbardziej poszukiwani są dowódcy, a także lotnicy i kosmonauci.

Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej z 11 października 2024 r. w sprawie limitu przyjęć na studia na określonym kierunku dla kandydatów na żołnierzy zawodowych w poszczególnych uczelniach wojskowych. Przepisy precyzyjnie określają limity przyjęć w przyszłym roku akademickim.

Najbardziej poszukiwani dowódcy

Z dokumentu MON wynika, że w przyszłym roku akademickim cztery wyższe uczelnie wojskowe przyjmą łącznie 2661 kandydatów na zawodowych żołnierzy, w tym przyszłych oficerów. Najwięcej, 1243 miejsca, przygotowane zostały w kształcącej na 13 kierunkach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (WAT). Nieco mniej - 958 osób - przyjmie Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie przygotowała w przyszłym roku akademickim 303 miejsca, a Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni - 157 miejsc. 

Reklama

Najwięcej miejsc (784) wyznaczono na kierunku Dowodzenia. Studia wojskowe trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem dyplomu magistra. “Skierowane są do kandydatów na żołnierzy zawodowych, którzy mają możliwość zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędnych do pracy w zakresie dowodzenia pododdziałem” - czytamy na stronie Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Lotnicy i kosmonauci

Uczelnie szukać będą też kandydatów na lotników i kosmonautów (315 miejsc). “Studia ukierunkowane są na uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych oraz obiektów kosmicznych” - informuje WAT. Dają możliwość poznania zaawansowanych technologicznie układów konstrukcyjnych i rozwiązań technicznych opartych o najnowocześniejsze materiały, techniki komputerowe i “najnowszą elektronikę”.

MON jest też zainteresowany w szkoleniu oficerów - specjalistów w Elektronice i telekomunikacji (255 miejsc). Absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę z zakresu elektroniki profesjonalnej i użytkowej, współczesnych układów i systemów telekomunikacyjnych analogowych i cyfrowych. Poznają też techniki informacyjno-pomiarowe oraz nauczą się przetwarzania danych i graficznej prezentacji wyników.

Mechatronika i informatyka

Tuż za podium znalazła się Mechatronika (203 miejsc) - dyscyplina ucząca projektowania i konstruowania urządzeń i systemów łączących elektronikę i mechanikę. WAT informuje, że absolwenci tej specjalności są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej m.in. w biurach konstrukcyjno-technologicznych firm przemysłu cywilnego i obronnego na stanowiskach projektantów, technologów, specjalistów zarządzających procesem produkcji i eksploatacji urządzeń mechatronicznych. Podczas studiów mogą wybrać np. robotykę albo konstrukcję i technologię broni oraz amunicji. 

Uczelnie wojskowe będą też poszukiwały informatyków, pragnących poznać Technologie elektroniczne i telekomunikacyjne, specjalistów od logistyki, inżynierii bezpieczeństwa czy mechaniki i budowy maszyn. 

Rekrutacja będzie się odbywać online. Na przykład w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie kandydaci na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie będą mogli dokonać elektronicznej rejestracji do czerwca 2025 r. dla studiów cywilnych. Na kierunki wojskowe wnioski będą przyjmowane do kwietnia 2025 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: armia | nabór | specjaliści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »