UE zmniejszy import rosyjskiego gazu o dwie trzecie

Komisja Europejska opublikowała we wtorek plany zmniejszenia w tym roku o dwie trzecie zależności UE od rosyjskiego gazu i zakończenia uzależnienia od rosyjskich dostaw paliwa "na długo przed 2030 rokiem".

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

KE proponuje ograniczenie importu rosyjskiego gazu o 2/3! przez 1. import gazu skroplonego z Kataru, Egiptu itd; 2. większą produkcję energii odnawialnej. KE chce zwiększenia wydajności energetycznej unijnej gospodarki. Firmy przechowujące gaz będą mogły korzystać z pomocy państwa.

Bruksela pozwoli również rządom płacić firmom za przechowywanie gazu. Propozycja KE polega też na ograniczeniu zużycia energii poprzez obniżenie temperatury termostatów i poprawę izolacji gospodarstw domowych.

Reklama

Timmermans zastrzegł, że kraje mogą być zmuszone dłużej spalać węgiel, by uniknąć przejścia na gaz, ale UE może nadal osiągnąć cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. oraz cel neutralności klimatycznej do 2050 r., pod warunkiem, że szybko wzrośnie udział energii odnawialnej.

- - - - -

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby "na długo przed 2030 rokiem" wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji. Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie.

Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii. Szacuje się, że teraz ok. 40 procent gazu importowanego do UE pochodzi z Rosji. "Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi wiemy, jak to osiągnąć. Ale musimy działać szybciej" - poinformowała

Europa jest w stanie uniezależnić się od rosyjskiego gazu - oświadczył we wtorek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Moglibyśmy podjąć to wyzwanie już zimą 2022/23 - dodał francuski minister.

Podczas wizyty we francuskim przedsiębiorstwie chemicznym Air Liquide szef resortu finansów Francji zwrócił uwagę na to, że zależność europejskich państw od rosyjskiego gazu jest różna.

"Francja jest od niego zależna w 20 proc., Niemcy - 55 proc., jeszcze inne kraje są od niego całkowicie uzależnione (...). Jest to np. Finlandia, do której 100 proc. gazu płynie z Rosji" - mówił Le Maire. "Potrzeba wspólnych europejskich rozwiązań. Już tego lata powinniśmy zwiększyć magazynowanie gazu na poziomie 90 proc. możliwości, by stawić czoła zimie 2022/23".

Francuski minister podczas przemówienia wymienił także kilka innych pomysłów na uniezależnienie się od dostaw kluczowego surowca z Rosji. Były to m.in. zorganizowane, grupowe zakupy gazu, które pozwoliłoby na obniżenie stawek, jak również dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia. Jeszcze innym rozwiązaniem mogłaby być rozbudowa terminalów LNG (gazoportów) w Europie - proponował Le Maire.

******

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze dla Europy i strefy euro w 2022 r.:

W pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.

Liczba scenariuszy wynika z "wysokiego stopnia niepewności".

Przy założeniu braku zakłóceń w dopływie gazu z Rosji (scenariusz 1) oraz rosnącej presji cenowej na wartość cenową brutto, analitycy GS stawiają tezę o obniżeniu wzrostu PKB dla strefy euro o ok. 0,6 pp., a w Wielkiej Brytanii o 0,1 pp. W samych Niemczech spadek będzie powyżej średniej (0,9 pp.) ze względu na dużą zależność od rosyjskiego gazu.

W przypadku gdy Rosja całkowicie wstrzyma wszystkie dostawy gazu (scenariusz 3) może dojść do spadku wzrostu PKB w strefie euro o 2,2 pp. w porównaniu z prognozą bazową przedstawioną przez GS. Według analityków najbardziej odbije się to na Niemczech (-3,4 pp) i we Włoszech (-2,6 pp.).

Jeżeli Rosja wstrzyma przepływ gazu przez Ukrainę (scenariusz 2) to "nasza prognoza inflacji zasadniczej w strefie euro zwiększy się o około 0,7 pp." - napisał GS. "Jeśli ceny gazu wzrosną jeszcze bardziej z powodu zamknięcia gazociągów z Rosji, nasza prognoza inflacji zasadniczej może być wyższa nawet o 1,3 pp., a to prawdopodobnie również znacząco przełoży się na ceny bazowe" - wskazali autorzy.

Rosnące ceny gazu będą mieć wpływ na wzrost inflacji w strefie euro: "zakładamy, że inflacja zasadnicza w strefie euro osiągnie najwyższy poziom około 6,5 proc. rok do roku wiosną, a następnie obniży się do 5,4 proc. w grudniu". Realizacja drugiego scenariusza (zatrzymanie przepływu przez Ukrainę) poskutkowałoby "w szczytowym momencie przypadającym na luty 2023 r., wzrost inflacji zasadniczej w strefie euro wzrósłby o około 0,7 pp.".

Jak przypomnieli analitycy, Europa jest w "dużym stopniu" uzależniona od rosyjskiego gazu ziemnego: "import z Rosji stanowi około jednej trzeciej importu gazu do strefy euro, w której ok. 25 proc. całej energii jest wytwarzana właśnie z gazu ziemnego". "Kraje, które są w szczególności zależne od rosyjskiego gazu to Włochy i Niemcy, które odpowiednio importują z Rosji 45 i 50 proc. całego gazu" - napisał GS. Analitycy zwrócili uwagę na Wielką Brytanię, której energetyka w ok. 35 proc. opiera się na gazie ziemnym, jednak import tego surowca z Rosji wynosi ok. 5 proc.

GS podkreślił ponadto, że "od września 2021 r. Rosja ograniczyła przepływy gazu do Europy Północno-Zachodniej, jednak od początku wojny nie zostały one dodatkowo zmniejszone". Co więcej: "w ostatnich dniach przepływy wzrosły ze względu na wysokie ceny spotowe". Analitycy zaznaczyli, że "ryzyko dalszej eskalacji konfliktu oraz niemal najniższe w historii zapasy zmagazynowanego gazu mogą doprowadzić do przestojów w produkcji. Do takiej sytuacji może dojść zarówno z powodu fizycznego braku surowca i dlatego, że produkcja jest nieopłacalna ze względu na wysokie ceny spotowe".

"Spodziewamy się, że skutki obecnych zakłóceń w dostawach mogą jedynie umiarkowanie wpłyną na PKB w 2022 r. i w relatywnie małym stopniu podniosą inflację. Niemniej widzimy ryzyko dla gospodarki" - podsumowali. W ogólnych wnioskach podkreślili, że opóźni się też wyjście strefy euro z kryzysu finansowego.


GAZ ZIEMNY

3,42 0,11 3,42% akt.: 18.12.2024, 21:49
  • Max 3,44
  • Min 3,31
  • Stopa zwrotu - 1T 5,64%
  • Stopa zwrotu - 1M 19,08%
  • Stopa zwrotu - 3M 45,89%
  • Stopa zwrotu - 6M 20,79%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,44%
  • Stopa zwrotu - 2R -49,02%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »