Ukraina ma największe złoża "białego złota" w Europie

Jak wynika z danych SecDev, Rosjanie sprawują obecnie kontrolę nad wartymi 12,4 bln dolarów złożami surowców naturalnych zlokalizowanych na terytorium Ukrainy - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika PIE". Część znajduje się pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 r. i rozpoczęcia walk o Donbas. Wśród nich jest 42 proc. ukraińskich metali i 33 proc. metali ziem rzadkich. Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwoma kopalniami tytanu, dwoma rudy cyrkonu, jedną strontu i po jednej uranu, litu i złota.

  • 500 tys. ton wynosi szacunkowa wielkość rezerw litu w Ukrainie
  • 10 proc. wynosi udział ukraińskich rud żelaza w światowych rezerwach tego surowca
  • 12,4 bln dolarów wynosi szacunkowa wartość ukraińskich złóż surowcowych na terenach będących obecnie pod kontrolą Rosjan

Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu. Ten ostatni metal odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych. 

Reklama

Ze wstępnych szacunków wynika, że na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu, zlokalizowanych głównie w tzw. "tarczy ukraińskiej" (wołyńsko-azowskiej). Byłoby to tym samym jedno z największych złóż "białego złota" w Europie.

Ukraina bogata także w inne surowce

Eksperci PIE zwracają uwagę, że Ukraina posiada ponadto 10 proc. światowych rezerw żelaza oraz znaczne rezerwy manganitu, tytanu, galu i germanu. W 2021 r. zajęła szóste miejsce na świecie w produkcji rudy żelaza (81 mln ton) i piąte miejsce w jej eksporcie (6,9 mld dolarów). 

Złoża występują głównie w Zagłębiu Krzyworoskim, w którym znajduje się największa kopalnia odkrywkowa żelaza w Europie, w okolicy Krzemieńczuka i w Rejonie Biłozerskim. Ukraina uplasowała się także na piątym miejscu w produkcji manganitu (670 tys. ton), siódmym - tytanu (432 tys. ton), trzecim - galu (9 ton) i piątym - germanu (1 tona).

Zdecydowana większość złóż metali zlokalizowana jest na wschodzie kraju oraz w "tarczy ukraińskiej", która jest również rezerwuarem 22 metali rzadkich. Zalicza się do nich m.in. beryl (Obwód Żytomirski), cyrkon (Obwód Doniecki) czy rudy tantalu, niobu i cyrkonu (Mazuriwka). Łączną wartość złóż metali oznaczonych geologicznie w Ukrainie szacuje się na od 3 do 11,5 biliona dolarów.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »