Ukraina w Unii Europejskiej? Przewodniczący RE zabrał głos w sprawie

Europa wspiera Ukrainę podczas wojny i będzie wspierać ją w procesie negocjacji pokojowych oraz odbudowy, a także w kontekście możliwości członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - wynika z wypowiedzi przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy, który spotkał się 25 lutego w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

- Wspieramy Ukrainę w tej wojnie i będziemy robić to nadal - powiedział Antonio Costa. - Wspieramy ją teraz, podczas wojny; mam nadzieję, że będziemy ją wspierać w przyszłości, w trakcie negocjacji pokojowych, później w wysiłkach na rzecz utrzymania pokoju, odbudowie i akcesji do Unii Europejskiej.

Rozmowy nt. wsparcia dla Ukrainy i finansowania europejskiej obronności będą toczyć się na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej zwołanym przez Costę na 6 marca. "W moich konsultacjach z europejskimi przywódcami usłyszałem wspólne zobowiązanie do sprostania tym wyzwaniom na szczeblu UE: wzmocnienia europejskiej obrony i zdecydowanego przyczynienia się do pokoju na naszym kontynencie i długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy" - napisał Costa w serwisie X, informując o zwołaniu tego posiedzenia.

Reklama

Ukraina w Unii Europejskiej? W Europie zaczyna się o tym mówić

To kolejny głos płynący z kręgu europejskich decydentów ws. włączenia Ukrainy w struktury UE. Podczas forum "Wspieraj Ukrainę", zorganizowanym w Kijowie w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na wschodniego sąsiada Polski, prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaproponował datę 1 stycznia 2030 r. jako datę wstąpienia Ukrainy do UE. Jak dodał, otwarcie "pierwszego rozdziału negocjacji" mogłoby nastąpić już w ciągu kilku tygodni.

"Uczyńmy drogę Ukrainy do UE nieodwracalną" - zaapelował litewski prezydent.

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu, w trakcie rozmów delegacji USA i Rosji w Rijadzie na temat zakończenia wojny w Ukrainie, w sprawie członkostwa tej ostatniej w UE wypowiedział się Kreml. Stanowisko Federacji Rosyjskiej przekazał rzecznik prasowy Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

"Jeśli chodzi o przystąpienie Ukrainy do UE - to suwerenne prawo każdego kraju" - powiedział Pieskow. "Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy mowa o kwestiach bezpieczeństwa i sojuszach wojskowych. W tej kwestii mamy inne podejście, które jest dobrze znane" - dodał, mając na myśli stanowisko Rosji ws. wstąpienia Ukrainy do NATO. Jednocześnie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że NATO "musi wyrzec się" obietnicy członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim złożonej Ukrainie na szczycie w 2008 roku w Bukareszcie.

Donald Tusk i Antonio Costa o bezpieczeństwie Europy i wzmacnianiu Ukrainy

Podczas spotkania 25 lutego w Warszawie Donald Tusk i Antonio Costa omawiali też kwestie wspólnego bezpieczeństwa w Europie. 

- Mam nadzieję, i o tym rozmawiałem dzisiaj z panem przewodniczącym, że większa mobilizacja Europy - zarówno państw członkowskich, jak i Europy jako całości - jeśli chodzi o finansowanie obronności, bezpieczeństwa, stanie się wreszcie takim jednoznacznym faktem - powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu z przewodniczącym RE.

Tusk dodał, że Komisja Europejska przygotowuje pakiet dotyczący obronności, którego szczegóły zostaną ujawnione 6 marca. Wskazał, że z polskiego punktu widzenia ważne jest uznanie obrony wschodniej granicy UE (a zatem i wschodniej granicy Polski) za wspólne europejskie zadanie. Podziękował za poparcie Costy w tej sprawie.

- To, że będziemy mogli decydować o tym, że wspólne środki europejskie będą mogły być przeznaczone na naszą obronę, w tym Tarczę Wschód, bo tego będziemy się domagali, i to, że coraz odważniej wreszcie niektórzy zaczynają rozmawiać w Europie o użyciu w ten czy innych sposób zamrożonych aktywów rosyjskich, to pokazuje, że bezpieczeństwo staje się rzeczywistym priorytetem dla całej Unii Europejskiej, w tym finansowanie wydatków związanych z bezpieczeństwem - powiedział polski premier.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Ukraina | Unia Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »