Ukraina wznowi tranzyt kolejowy?
Strona ukraińska ma do najbliższego piątku, 4 lutego poinformować stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy - napisano we wspólnym oświadczeniu po poniedziałkowych rozmowach ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy.
W oświadczeniu, opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że w poniedziałek, z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie Ministrów Infrastruktury Polski - Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Oleksandra Kubrakowa w obecności Szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakuba Kumocha oraz Szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.
"Strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. Strona ukraińska do 4.02.2022r. poinformuje stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy" - napisano w oświadczeniu.
Dodano, że strony doszły do porozumienia w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych.
"Sprawa ta zostanie omówiona w ramach komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Do 5.02.2022r. strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych" - napisano w oświadczeniu.
Ponadto strony porozumiały się w sprawie opracowania wspólnej tzw. mapy drogowej w zakresie znacznego podniesienia przepustowości polsko-ukraińskich drogowych przejść granicznych, a odpowiedni plan działań powinien być uzgodniony z udziałem przedstawicieli służb celnych, granicznych, i innych służb Polski i Ukrainy nie później niż do końca lutego br.
"Strony porozumiały się w sprawie rozpoczęcia przeglądu punktów umowy o międzynarodowych przewozach drogowych zawartej między rządami Polski i Ukrainy w 1992 roku" - napisano w oświadczeniu i dodano, że wszystkie punkty wspólnego oświadczenia są zależne i powinny być realizowane w całości.
Dodatkowo w oświadczeniu napisano, że strony "podkreśliły zainteresowanie polskich spółek petrochemicznych PGNIG i PKN Orlen inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny oraz porozumiały się co do wspierania ich współpracy z NAK Naftohaz Ukraina w tym obszarze. Ze swojej strony spółka KGHM wyraziła gotowość do rozpoczęcia rozmów o wspólnej eksploatacji złóż metali kolorowych".
W piątek 21 stycznia resort infrastruktury informował, że Ministerstwo Infrastruktury zabiega o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski.
Jak informował resort, podejmowane są zabiegi dyplomatyczne i rozmowy na szczeblu ministrów infrastruktury oraz między partnerami biznesowymi. W sprawę aktywnie zaangażowane jest także Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasada RP na Ukrainie.
Podczas konferencji prasowej we wtorek 18 stycznia członek zarządu Polskich Kolei Państwowych Olszewski poinformował, że od 30 listopada ub. r. obowiązuje bezterminowy zakaz nałożony przez Koleje Ukraińskie przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z 15 wybranych krajów (m.in. Chiny, Rosja, Kazachstan) do Polski tranzytem przez terytorium Ukrainy.
Dodano, że PGNiG i PKN Orlen są zainteresowane inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny, z kolei KGHM jest gotów do rozmów o wspólnej eksploatacji złóż metali kolorowych.