Ulepszacze żywności jednak poza kontrolą

Unijny system bezpieczeństwa żywności jest przeciążony - twierdzą kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Wczoraj opublikowano raport w tej sprawie. Odpowiedzialny za przygotowanie dokumentu był Janusz Wojciechowski. Podkreślił on w rozmowie z Polskim Radiem, że Unia ma dobry model kontroli bezpieczeństwa, bo wiadomo dokładnie jakie dodatki mogą być w żywności i w jakiej ilości, ale system ich kontroli nie jest szczelny.

"Przede wszystkim nie są kontrolowane różne dodatki aromatyzujące, barwniki prawie nie są kontrolowane w państwach członkowskich i pod tym względem jest słabo. Niektóre substancje się kontroluje w żywności inne nie" - wyjaśnił Janusz Wojciechowski.

Powiedział też, że kontrola Europejskiego Trybunału Obrachunkowego potwierdziła to co niedawno sygnalizowała także Najwyższa Izba Kontroli w Polsce.

"Kontroluje się dość dobrze pozostałości pestycydów w żywności czy pozostałości leków weterynaryjnych, które są zabronione, natomiast te wszystkie ulepszacze różnego rodzaju, to jest praktycznie poza kontrolą" - dodał Janusz Wojciechowski.

Reklama

Europejski Trybunał Obrachunkowy zalecił wzmocnienie systemu kontroli

Substancje chemiczne, które podlegają unijnym uregulowaniom prawnym dotyczącym żywności, stanowią jednak tylko część łącznej liczby substancji chemicznych dostępnych na rynku.

Dokładny ich odsetek nie jest znany. Większość substancji chemicznych wykorzystywanych w pożywieniu podlega procedurom uzyskiwania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu wydawanych w celu zapewnienia zgodności z unijnymi wymogami prawa w zakresie żywności, w tym bezpieczeństwa żywności. Liczba wniosków o dopuszczenie nowych substancji wzrasta każdego roku. UE tradycyjnie odgrywa czołową rolę na światowym rynku chemicznych substancji rolno- spożywczych.

Janusz Wojciechowski

ur. w 1954 r., jest prawnikiem, sędzią. W latach 1995-2001 był prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

W latach 2001 - 2004 był wicemarszałkiem Sejmu, zaś od 2004 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

W latach 2004-2005 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w kadencji 2016-2022.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatki do żywności | konserwanty | polska żywność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »