URE: Brak chętnych na indywidualną premię kogeneracyjną

Jak poinformował URE, żaden wytwórca nie był zainteresowany wsparciem dla produkcji ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji (Combined Heat and Power, CHP). Do rozdysponowania było ponad 11 mld zł.

Brach chętnych na indywidualną premię kogeneracyjną

To drugi w tym roku nabór na premię kogeneracyjną indywidualną, w którym nie rozdysponowano środków przeznaczonych dla dużych nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji. Podobnie jak w poprzednich dwóch naborach (w marcu 2022 i we wrześniu 2021 r.) i tym razem nie została złożona ani jedna oferta.

"Uruchomiony blisko cztery lata temu system wsparcia, początkowo miał służyć głównie jednostkom kogeneracyjnym opalanym gazem ziemnym. Jednak obecnie wiele czynników nie sprzyja inwestycjom z wykorzystaniem tego paliwa. Gwałtowny i znaczny wzrost cen gazu, a także duża zmienność tych cen, nie sprzyjają podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w jednostki opalane gazem" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Rafał Gawin, prezes URE.

Reklama

Ceny gazu torpedują system wsparcia

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 roku wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających jednocześnie energię elektryczną i ciepło, które przyznawane jest w czterech formach: premii gwarantowanej indywidualnej, premii gwarantowanej, aukcji, naboru.

Nowy system wprowadzony w 2019 roku zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.

W 2021 r. wygrały dwie firmy

Oferty złożone przez PGE Energia Ciepła i Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja wygrały nabór na premię kogeneracyjną indywidualną.

W sumie wysokość premii, wypłacona została firmom za blisko 18 TWh energii elektrycznej wytworzonej w procesie wysokosprawnej kogeneracji wynosi ponad 936 mln zł.

Wsparcie uzyskały nowe jednostki kogeneracji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej ok. 238 MW, które zostaną wybudowane po dniu rozstrzygnięcia naboru. Premia dla tych jednostek będzie wypłacana w latach 2023-2039.

GAZ ZIEMNY

2,06 -0,01 -0,19% akt.: 23.04.2024, 12:56
  • Max 2,08
  • Min 2,05
  • Stopa zwrotu - 1T 100,00%
  • Stopa zwrotu - 1M 21,21%
  • Stopa zwrotu - 3M -6,10%
  • Stopa zwrotu - 6M -31,51%
  • Stopa zwrotu - 1R -9,91%
  • Stopa zwrotu - 2R -69,09%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: URE | ciepłownictwo | energetyka i ciepłownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »