Reklama

Urlop 2022 i paszport covidowy. Gdzie certyfikat będzie obowiązkowy?

Paszport covidowy to obowiązujący od lipca zeszłego roku dokument ułatwiający podróżowanie po Europie w czasie pandemii. Jego posiadacze są zwolnieni z konieczności wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. Czy Unijny Certyfikat Covid będzie potrzebny w czasie wakacji 2022 r.? Które kraje wciąż go wymagają i jak można go pobrać?

Od wybuchu pandemii koronawirusa przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi krajami UE stało się znaczenie trudniejsze. Wprowadzenie Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) nazywanego również paszportem covidowym , miało usprawnić ten proces i ujednolicić wzór wymaganych dokumentów.

Paszport covidowy - co to jest? Jaką ma ważność?

Zaświadczenie to wydawane jest osobom, które:

 • są ozdrowieńcami, czyli przeszły infekcję covid-19 potwierdzoną testem PCR,
 • są w pełni zaszczepione,
 • posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa

Unijny Certyfikat Covid jest nieobowiązkowy i nie zastępuje dokumentu niezbędnego do przekroczenia granicy, takiego jak dowód osobisty czy paszport. 

Reklama

Jego ważność wynosi obecnie 270 dni w przypadku osób zaszczepionych, 180 dni dla ozdrowieńców oraz 48 godzin po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Pacjenci zaszczepieni dawką przypominającą oraz w pełni zaszczepione dzieci poniżej 18 roku życia zyskują dokument bezterminowy.

Paszport covidowy pozwala na przekraczanie granic bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa oraz odbywania kwarantanny. Jest respektowany przez wszystkie kraje należące do UE. Należy okazać go podczas przekraczania granicy.

Skąd pobrać paszport covidowy? Jest to dokument bezpłatny, dostępny w formie papierowej oraz elektronicznej. Można pobrać go za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel lub Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W QR kodzie zawarte są wszystkie niezbędne informacje - dane podróżującego, termin ważności certyfikatu, a w przypadku osób zaszczepionych również ilość dawek i rodzaj podanego preparatu. 

Aplikacja mObywatel umożliwia pobranie pliku i okazanie go nawet w trybie offline.

Wakacje 2022 - czy paszport covidowy będzie potrzebny?

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wymagalność paszportów covidowych została przedłużona do czerwca 2023 r. (początkowo zakładano, że ich zniesienie nastąpi w czerwcu tego roku). Jednak wiele krajów już teraz znosi lub łagodzi restrykcje.

Na wakacje 2022 bez paszportu covidowego można się udać m.in. do:

 •  Chorwacji,
 •  Grecji,
 •  Bułgarii,
 •  Albanii,
 •  Czarnogóry,
 •  Czech,
 •  na Maderę

W tych krajach przed przekroczeniem granicy nie jest wymagane wykonanie testu, nie obowiązuje również kwarantanna po powrocie do Polski.

Na urlop 2022 bez konieczności wykonywania testu mogą liczyć również osoby wybierające się w bardziej egzotyczne miejsca, takie jak:

 •  Meksyk
 •  Dominikana,
 •  Kuba - pod warunkiem, że turysta przybywa lotem czarterowym w ramach wycieczki wykupionej w biurze podróży

 

Wakacje 2022 - gdzie paszport covidowy wciąż jest potrzebny?

Mimo luzowania restrykcji wiele państw wciąż wymaga od podróżujących Unijnych Certyfikatów Covidowych. Wśród nich znajdują się popularne kierunki wakacyjne, takie jak:

 •  Włochy,
 •  Hiszpania (wymóg ten obejmuje również Wyspy Kanaryjskie),
 •  Turcja,
 •  Malta,
 •  Portugalia kontynentalna,
 •  Cypr,
 •  Egipt,
 •  Tunezja,

Osoby, które nie posiadają paszportu covidowego, zobowiązane będą do wykonania testu PCR przed przekroczeniem granicy.

Paszport covidowy a wyjazd za granicę - o czym jeszcze należy pamiętać?

Obowiązujące w danym kraju przepisy zmieniają się tak szybko, że przed planowaną podróżą warto śledzić je na bieżąco. W ostatnich dniach rezygnację z certyfikatów zapowiedziały m.in. Włochy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca 2022 r.

Aby niczego nie przegapić, warto zainstalować aplikację RE-open UE, w której można znaleźć informacje na temat obostrzeń w każdym kraju należącym do wspólnoty. Są one dostępne także na stronie MSZ. 

Przed wyjazdem na wakacje 2022 dobrze jest również sprawdzić, jakie zasady panują na miejscu  - czy konieczne jest noszenie maseczek w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej itp. lub, czy obowiązują limity miejsc.

Czytaj również:

Ryanair z Katowic poleci latem na 14 trasach

"Dwa razy się na to nacięliśmy. Prof. Pyrć ostrzega przed koronawirusem

Linie easyJet usuwają fotele w samolotach. Jaki jest powód?


Zobacz także:

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »