Urlop 2022 i paszport covidowy. Gdzie certyfikat będzie obowiązkowy?
Paszport covidowy to obowiązujący od lipca zeszłego roku dokument ułatwiający podróżowanie po Europie w czasie pandemii. Jego posiadacze są zwolnieni z konieczności wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. Czy Unijny Certyfikat Covid będzie potrzebny w czasie wakacji 2022 r.? Które kraje wciąż go wymagają i jak można go pobrać?
Od wybuchu pandemii koronawirusa przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi krajami UE stało się znaczenie trudniejsze. Wprowadzenie Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) nazywanego również paszportem covidowym , miało usprawnić ten proces i ujednolicić wzór wymaganych dokumentów.
Zaświadczenie to wydawane jest osobom, które:
- są ozdrowieńcami, czyli przeszły infekcję covid-19 potwierdzoną testem PCR,
- są w pełni zaszczepione,
- posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa
Unijny Certyfikat Covid jest nieobowiązkowy i nie zastępuje dokumentu niezbędnego do przekroczenia granicy, takiego jak dowód osobisty czy paszport.
Jego ważność wynosi obecnie 270 dni w przypadku osób zaszczepionych, 180 dni dla ozdrowieńców oraz 48 godzin po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Pacjenci zaszczepieni dawką przypominającą oraz w pełni zaszczepione dzieci poniżej 18 roku życia zyskują dokument bezterminowy.
Paszport covidowy pozwala na przekraczanie granic bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa oraz odbywania kwarantanny. Jest respektowany przez wszystkie kraje należące do UE. Należy okazać go podczas przekraczania granicy.
Skąd pobrać paszport covidowy? Jest to dokument bezpłatny, dostępny w formie papierowej oraz elektronicznej. Można pobrać go za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel lub Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W QR kodzie zawarte są wszystkie niezbędne informacje - dane podróżującego, termin ważności certyfikatu, a w przypadku osób zaszczepionych również ilość dawek i rodzaj podanego preparatu.
Aplikacja mObywatel umożliwia pobranie pliku i okazanie go nawet w trybie offline.
Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wymagalność paszportów covidowych została przedłużona do czerwca 2023 r. (początkowo zakładano, że ich zniesienie nastąpi w czerwcu tego roku). Jednak wiele krajów już teraz znosi lub łagodzi restrykcje.
Na wakacje 2022 bez paszportu covidowego można się udać m.in. do:
- Chorwacji,
- Grecji,
- Bułgarii,
- Albanii,
- Czarnogóry,
- Czech,
- na Maderę
W tych krajach przed przekroczeniem granicy nie jest wymagane wykonanie testu, nie obowiązuje również kwarantanna po powrocie do Polski.
Na urlop 2022 bez konieczności wykonywania testu mogą liczyć również osoby wybierające się w bardziej egzotyczne miejsca, takie jak:
- Meksyk
- Dominikana,
- Kuba - pod warunkiem, że turysta przybywa lotem czarterowym w ramach wycieczki wykupionej w biurze podróży
Mimo luzowania restrykcji wiele państw wciąż wymaga od podróżujących Unijnych Certyfikatów Covidowych. Wśród nich znajdują się popularne kierunki wakacyjne, takie jak:
- Włochy,
- Hiszpania (wymóg ten obejmuje również Wyspy Kanaryjskie),
- Turcja,
- Malta,
- Portugalia kontynentalna,
- Cypr,
- Egipt,
- Tunezja,
Osoby, które nie posiadają paszportu covidowego, zobowiązane będą do wykonania testu PCR przed przekroczeniem granicy.
Obowiązujące w danym kraju przepisy zmieniają się tak szybko, że przed planowaną podróżą warto śledzić je na bieżąco. W ostatnich dniach rezygnację z certyfikatów zapowiedziały m.in. Włochy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca 2022 r.
Aby niczego nie przegapić, warto zainstalować aplikację RE-open UE, w której można znaleźć informacje na temat obostrzeń w każdym kraju należącym do wspólnoty. Są one dostępne także na stronie MSZ.
Przed wyjazdem na wakacje 2022 dobrze jest również sprawdzić, jakie zasady panują na miejscu - czy konieczne jest noszenie maseczek w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej itp. lub, czy obowiązują limity miejsc.
Czytaj również:
Ryanair z Katowic poleci latem na 14 trasach
"Dwa razy się na to nacięliśmy. Prof. Pyrć ostrzega przed koronawirusem
Linie easyJet usuwają fotele w samolotach. Jaki jest powód?
Zobacz także: