Ursula Von der Leyen: Europa musi być bardziej niezależna energetycznie

​- Kreml może nadal wykorzystywać dostawy gazu do nacisku politycznego, Europa musi być bardziej niezależna energetycznie, dlatego prowadzimy rozmowy z USA i innymi partnerami na temat zwiększenia dostaw gazu do Europy - powiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Budujemy z USA partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, które przede wszystkim dotyczy zwiększenia dostaw skroplonego gazu LNG. Rozmawiamy też z innymi producentami gazu, na przykład Norwegią, na temat zwiększenia transportu do Europy - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas zorganizowanej przez niemieckie media konferencji "Europa 2022".

Rosja najwyraźniej nie jest zainteresowana zwiększeniem dostaw gazu do Europy mimo jego rekordowej ceny i dużego zapotrzebowania na ten surowiec; "to bardzo dziwny sposób prowadzenia biznesu" - zaznaczyła von der Leyen.

Reklama

Dodała, że coraz więcej wskazuje na to, że Kreml będzie nadal używał dostaw gazu jako środka nacisku politycznego, dlatego Europa musi zyskać większą niezależność energetyczną i współpracować z wiarygodnymi dostawcami gazu.

Opinia: Rosja nie waha się przed używaniem energii jako broni geopolitycznej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział z kolei, że jego kraj zrobi wszystko, co możliwe, by złagodzić zakłócenia w dostawach gazu do Europy.

Borrell i Blinken uczestniczą w poniedziałek w spotkaniu poświęconym bezpieczeństwu energetycznemu wspólnie z minister energii Jennifer Granholm i unijną komisarz ds. energii Kadri Simson.

Rozpoczynając spotkanie, szefowie dyplomacji zgodnie ocenili, że Rosja próbuje wykorzystać energetykę do wywierania politycznej presji na Europę.

- Rosja nie waha się przed używaniem dostaw energii do Europy jako broni, by osiągać geopolityczne zyski w środku fali kryzysu cen energii na całym świecie - powiedział Borrell. Dodał, że choć trwają próby dyplomatycznego rozwiązania sporu, dalsza agresja przeciwko Ukrainie będzie się wiązać z odpowiedzią Europy. Hiszpan zaznaczył, że UE zwróciła się do największych producentów energii, by zabezpieczyć dostawy surowców, zarówno dla samej Unii, jak i m.in. Ukrainy i Mołdawii.

Pomoc w tej sprawie zadeklarował Blinken, który zapowiedział, że USA "zrobią wszystko, co możliwe", by złagodzić jakiekolwiek zakłócenia w dostawach gazu i w rzeczywistości już to robi, prowadząc rozmowy z producentami.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że obecny kryzys pokazuje konieczność dywersyfikacji źródeł energii i przyspieszenia transformacji w kierunku źródeł odnawialnych.

- Żaden kraj nie był nigdy szantażowany poprzez blokowanie dostępu do słońca czy wiatru. To nie jest tylko kwestia energii i klimatu. To potencjalnie największy plan pokojowy, jaki kiedykolwiek istniał, by zbudować niezależność energetyczną w oparciu o czystą energię - powiedziała minister energii USA Jennifer Granholm.

Zobacz również:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »