USA: 14 tysięcy nieaktywnych szybów czeka na uszczelnienie. Koszt to ponad 30 mld dolarów
Ponad 30 miliardów dolarów - tyle ma kosztować Stany Zjednoczone uszczelnienie ok. 14 tysięcy nieaktywnych szybów naftowych i gazowych w amerykańskiej części Zatoki Meksykańskiej - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Energy. Dużą część wydatków prawdopodobnie będą musiały pokryć koncerny paliwowe.
Według amerykańskich naukowców, na wodach u południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych znajduje się około 14 tysięcy odłączonych szybów naftowych i gazowych. Są one albo oficjalnie nieczynne, albo nieaktywne od co najmniej pięciu lat. Aby je zabezpieczyć i zatrzymać wycieki, trzeba zalać otwory betonem.
Badanie wykazało, że 90 proc. nieaktywnych odwiertów znajduje się na płytszych wodach Zatoki Meksykańskiej. Naukowcy zidentyfikowali około 13 tysięcy szybów w pobliżu brzegu, na wodach stanowych Teksasu, Luizjany i Alabamy. Koszt ich uszczelnienia stanowić będzie jedną czwartą z 30 miliardów dolarów.
Autorzy badania ostrzegają, że niezabezpieczone odwierty blisko brzegu stanowią duże zagrożenie dla środowiska. Ostrzegają przed wyciekami. - W płytkich wodach ropa przedostanie się na powierzchnię z większym prawdopodobieństwem, a emisja do atmosfery metanu powodować będzie szkody klimatyczne – powiedział Mark Upton, kierujący zespołem naukowców współautor badań.
Większość danych dotyczących wpływu na środowisko wycieków ropy i gazu na różnych głębokościach uzyskano w 2010 r., po eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Wybuch w Zatoce Meksykańskiej doprowadził do jednej z najgorszych katastrof ekologicznych w historii Stanów Zjednoczonych. Wydzierżawiona przez koncern BP platforma eksplodowała u wybrzeży Luizjany, zabijając 11 osób i wydobywając na powierzchnię ropę wielkości stanu Wirginia.
Zgodnie z amerykańskim prawem, koszt zabezpieczenia odwiertów na wodach stanowych prawdopodobnie spadnie na lokalne władze i zostaną nim obciążeni podatnicy. Na wodach federalnych odpowiedzialność zwykle ponosi obecny lub poprzedni właściciel platformy.
W przypadku szybów w Zatoce Meksykańskiej, z całkowitych 30 miliardów dolarów szacowanych kosztów zabezpieczenia nieaktywnych studni, poniżej 2 miliardów dolarów przypada na wody stanowe. Zdecydowana większość kosztów dotyczy wód federalnych, gdzie prawie 90 procent odwiertów było własnością gigantów paliwowych takich jak Chevron, Shell, ExxonMobil, ConocoPhillips, BP, Total i Eni.
Oprac. EW