Uwaga na hasła i kody szpiegujące
Robak Sdbot.ftp był największym i najbardziej aktywnym zagrożeniem bezpieczeństwa komputerowego 2006 roku - poinformowali w raporcie analitycy firmy Panda Software.
Sdbot.ftp jest, według analityków, robakiem wyjątkowo złośliwym. Działa od 2004 roku. Wybiera losowo numer IP (unikalny numer każdego urządzenie w sieci), atakowanego komputera, na który po jego zainfekowaniu ściąga inne robaki z rodziny Sdbot. Dość trudno go wykryć.
Równie groźny jest zajmujący trzecie miejsce na świecie i drugie w Polsce pod względem ilości infekcji w 2006 r., złośliwy kod Exploit/Metafile. Należy on do kategorii oprogramowania wykorzystującego luki w systemach operacyjnych. Zainfekowany nim komputer można przejąć i zmusić do np. rozsyłania spamu lub zakażania wirusami.
W Polsce na trzecim miejscu uplasował się koń trojański Torpig.A - złośliwe oprogramowanie szpiegujące, wykradające hasła i kody dostępu np. do kont bankowych. Analitycy Panda odnotowali też szybkie rozprzestrzenienie się w minionym roku złośliwego robaka Tearec.A, który wyłącza starsze wersje oprogramowania antywirusowego.Według analityków w 2006 roku nie wystąpiły wielkie pandemie wirusów bądź robaków komputerowych, charakterystyczne dla poprzednich lat. W II kw. nastąpił 72 proc. wzrost zagrożeń internetowych, ale spowodowany był phishingiem czyli fałszywymi wiadomościami e-mail od banków i instytucji finansowych. Wiadomości te skłaniały internautów do logowania się na fałszywej stronie banku i podawanie swoich danych osobowych, konta i karty kredytowej, co umożliwiało oszustom zagarnięcie pieniędzy z ich kont.