Versace ponownie zmieni właściciela. Powstanie nowe imperium luksusu

Capri Holdings, firma będąca właścicielem takich marek jak m.in. Versace i Micheal Kors, zostanie sprzedana - informuje BBC. Wartość transakcji ma wynieść 8,5 mld dol., natomiast chętnym na zakup jest inna grupa z branży, która ma aspiracje, by stać się prawdziwym gigantem wśród producentów dóbr luksusowych.

Capri Holdings, mająca w swoim portfolio takie marki jak Versace, Micheal Kors oraz Jimmy Cho, ma zostać zostanie przejęta przez inną spółkę z branży - Tapestry. Jak podaje serwis internetowy brytyjskiej telewizji BBC, umowa jest w trakcie realizacji. Wartość transakcji, której finalizację zaplanowano na przyszły rok, ma sięgnąć 8,5 mld dol. (ok. 34,4 mld zł).

Nowy gracz wśród producentów luksusowych marek. Stawi czoła właścicielowi Louis Vuitton?

Nabywca popularnych marek ma aspiracje by zostać "nowym, potężnym globalnym luksusowym domem" modowym, jak przyznała w rozmowie z brytyjskim serwisem szefowa Tapestry Joanne Crevoiserat. Poza wspomnianymi wcześniej producentami, którzy niedługo mogą trafić pod skrzydła firmy, zarządza ona także brandem odzieżowym Coach. 

Reklama

Jak tłumaczy na łamach serwisu analityk ds. odzieży z formy GlobalData, Louise Deglise-Favre, nowy gracz w obszarze mody premium nie będzie tak duży jak jego europejscy konkurenci. Jednak połączenie sił wszystkich marek w obrębie jednego koncernu daje im większe szanse w rywalizacji z dwoma wiodącymi grupami - LVMH i Kering.  

Wspomniani konkurenci to francuscy giganci wśród luksusowych marek. Kering zarządza takimi brandami jak Gucci, Balenciaga czy Yves Saint Laurent. Natomiast holding LVMH kontroluje Louis Vuitton, Givenchy, Christiana Diora i Marca Jacobsa. Założyciel LVMH, Bernard Arnault, w ostatnich miesiącach "wymieniał się" tytułem najbogatszego człowieka świata z Elonem Muskiem.  

Versace zmieni właściciela po raz drugi w ciągu pięciu lat

Przed nowy holdingiem w branży stoi kilka wyzwań. Wśród nich wymienia się utrzymującą wysoką inflację, która wpływa na ograniczenie konsumpcji wśród klientów. Versace jest symbolem włoskiego luksusu, jednak Micheal Kors w ostatnich latach notował słabe wyniki. Ich poprawa będzie jednym z najważniejszych zadań dla nowego właściciela. 

BBC przypomina także, że zaplanowana sprzedaż będzie kolejną, w której swój udział będzie miała włoska marka. W 2018 r. za udziały rodziny Versace, którą zarządzała firmą przez dziesięciolecia, zapłacono 2 mld dol. To właśnie wtedy utworzono Capri Holdings.  

Jednocześnie cena zaproponowana przez Tapestry przewyższa obecną wartość rynkową Capri Holdings. Cena akcji spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie w połowie sierpnia br. wynosiła 53,14 dol. za walor, natomiast kapitalizacja sięgała 6,24 mld dol. (ok. 25,3 mld zł).  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: luksusowe marki | Louis Vuitton
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »