Reklama

Visa, Mastercard i banki zapłacą miliardowe odszkodowania

Visa i Mastercard oraz największe banki USA na drodze ugody zapłacą sieciom handlowym 7,25 mld dol. (6 mld dol. odszkodowania i 1,25 mld dol. zniżki w opłatach przez osiem najbliższych miesięcy) za zawyżanie opłat od transakcji kartami kredytowymi i debetowymi.

Sprawa wlokła się przez siedem lat. Wartość odszkodowania jest największa w tej branży w historii USA. W oddzielnej ugodzie 525 mln dol. trafi do sieci handlowych Kroger, Safeway i aptecznej Rite Aid. Prócz Visy i Mastercarda byli bankowi giganci - JPMorgan Chase, Bank of America oraz Citibank.

Reklama

Krzysztof Mrówka

- - - - -

NBP liczy, że banki obniżą od 1 stycznia 2013 r. opłaty interchange - poinformował dyrektor departamentu systemu płatniczego w NBP Adam Tochmański. W Polsce opłaty pobierane przez wydawców kart płatniczych należą do najwyższych w UE.

NBP liczy, że banki obniżą od 1 stycznia 2013 r. opłaty interchange - poinformował dyrektor departamentu systemu płatniczego w NBP Adam Tochmański. W Polsce opłaty pobierane przez wydawców kart płatniczych należą do najwyższych w UE.

Tochmański powiedział, że w piątek Rada ds. Systemu Płatniczego działająca przy NBP zaproponowała, aby do 15 lipca wydawcy kart płatniczych, czyli głównie banki, agenci rozliczeniowi oraz akceptanci kart, np. sklepy, złożyli deklarację o przystąpieniu do programu redukcji opłat interchange.

Opłata interchange to prowizja od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej kartą, płacona przez sprzedawcę na rzecz wydawcy karty.

Tochmański wyjaśnił, że opłaty te są ostatecznie dochodami banków, wydawców kart płatniczych, które tworzą organizacje płatnicze Visa i MasterCard. - Ponieważ porozumienie z udziałem tych organizacji okazało się niemożliwe, o obniżkę opłat interchange zwróciliśmy się do banków - powiedział Tochmański.

Dodał, że jeżeli opłaty interchange spadłyby zgodnie z przyjętym przez Radę programemredukcji opłat kartowych w Polsce, to w przypadku kart debetowych opłata zmalałaby średnio z 1,6 proc., do 1,1 proc., a w przypadku kart kredytowych z 1,5 proc., do 1,2 proc.

Pod koniec stycznia br. NBP opublikował raport pt. "Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim". Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, a tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Z raportu NBP wynika, że opłaty te są w Polsce ponaddwukrotnie wyższe niż średnio w UE. Z danych NBP wynika też, że w 2010 r. Polska była na przedostatnim miejscu w UE (przed Rumunią), jeśli chodzi o liczbę kart liczonych na osobę.

W marcu 2012 r. rada przyjęła raport końcowy z prac zespołu roboczego ds. opłaty interchange wraz z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce". Docelowo opłata powinna osiągnąć średni poziom unijny do końca 2016 r. Rada wskazała, że program został zaakceptowany przez większość członków zespołu.

Na początku czerwca dyrektor polskiego oddziału MasterCard Michał Skowronek poinformował, że od 1 stycznia 2013 r. organizacja obniży ponad 99 proc. stawek opłat interchange. Zaznaczył jednak, że MasterCard nie podpisze porozumienia zaproponowanego przez NBP z powodów prawnych. Z kolei Visa zadeklarowała, że przystąpi do porozumienia, ale pod warunkiem, że to samo zrobi MasterCard. (PAP)

Teraz wiadomości gospodarcze przeczytasz jeszcze szybciej. Dołącz do Biznes INTERIA.PL na Facebooku

Dowiedz się więcej na temat: bank | karty platnicze | karty kredytowe | bańki | karty bankomatowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »