W 2022 roku sprzedaż samochodów w Europie najniższa od trzech dekad

Liczba rejestracji nowych samochodów w Europie spadła w zeszłym roku do najniższego poziomu od 1993 roku. Jak informuje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, branża wciąż zmaga się z niedoborami części, szczególnie półprzewodników.

Pomimo wzrostu sprzedaży od sierpnia ub.r., ogólna liczba rejestracji w Unii Europejskiej (UE) spadła o 4,6 procent do 9,3 miliona, czyli do poziomu obserwowanego ostatnio trzy dekady temu - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów.

Kolejny trudny rok dla branży motoryzacyjnej

To trzeci trudny rok dla branży od czasu zamknięcia fabryk i salonów wystawowych podczas wybuchu COVID-19 w 2020 r. i wynikających z tego przerwach w dostawach - zwłaszcza w przypadku kluczowych półprzewodników - które utrzymywały się nawet po złagodzeniu pandemii.

Reklama

Niemcy były jedynym dużym rynkiem europejskim, który odnotował w zeszłym roku wzrost o 1,1 procent, podczas gdy rejestracje we Włoszech spadły o 9,7 procent, we Francji o 7,8 procent, a w Hiszpanii o 5,4 procent.

Według danych francuskiego stowarzyszenia motoryzacyjnego Association des Constructeurs Europeens d'Automobiles (ACEA), sprzedaż wzrosła w większości krajów w ostatnich miesiącach zeszłego roku, a grudniowe rejestracje wzrosły ogółem o 12,8 procent w porównaniu z rokiem 2021.

Liderem rynku europejskiego przez cały rok pozostawał Volkswagen z 2,3 milionami sprzedanych aut, co oznacza spadek o 5,2 procent, przy stabilnym udziale w rynku na poziomie 25,1 procent. Sprzedaż francusko-włosko-amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego Stellantis wyniosła 1,8 milionów samochodów, co oznacza spadek o 14,1 procent, natomiast sprzedaż Renault spadła o 4,3 procent do 985 000.

Niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego (VDA - Verband der Automobilindustrie) poinformowało w zeszłym tygodniu, że spodziewa się jedynie lekkiego ożywienia na krajowym rynku samochodowym w tym roku, mimo że wąskie gardła w łańcuchu dostaw mają zostać odblokowane.

Oprac. APG

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

AFP
Dowiedz się więcej na temat: motoryzacja | branża motoryzacyjna | samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »