Reklama

W Europie skokowy wzrost cen gazu!

Na rynkach gazu mocne wzrosty cen. We wtorek ok. godz. 9.20 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach wrześniowych drożeje o 4,72 proc., do 230,50 euro za MWh. Najwięcej, bo o ponad 6,06 proc. rosną kontrakty listopadowe. W tym przypadku za MWh płacono 239,94 MWh. Zdaniem analityków ceny są obecnie około 12 razy wyższe niż wynosi średnia sezonowa z ostatnich 5 lat.

Energetyka stoi za wzrostem cen gazu

Ceny gazu w Europie rosną we wtorek, powiększając wzrosty z poprzedniej sesji. Upalne lato w krajach regionu wywołuje wyższy niż normalnie popyt na gaz, zaostrzając tym samym kryzys energetyczny. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 2,5 proc. - po 225,50 euro za MWh, po zwyżce wcześniej o 6,5 proc. i wzroście notowań w poniedziałek o 6,8 proc.- podają maklerzy.

Ceny gazu są obecnie około 12 razy wyższe niż wynosi średnia sezonowa z ostatnich 5 lat.

Gorąca i sucha pogoda w Europie spowodowała gwałtowny spadek poziomu wody w rzekach, utrudniając transport surowców energetycznych, a tym oleju opałowego i węgla.

Reklama

Prawdopodobnie zmusi to zakłady energetyczne do zużywania większej ilości gazu ziemnego jako zamiennika i to w trudnym czasie - gdy dostawy gazu z Rosji są mocno ograniczone.

Poziom wody w kluczowym punkcie na rzece Ren - najważniejszej w zachodniej Europie dla transportu paliw i innych towarów przemysłowych - osiągnął nowy rekordowo niski poziom - w poniedziałek w Kaub było to tylko 30 cm - wynika z danych niemieckich służb. Prognozuje się, że będzie on utrzymywał się w przedziale 31-33 cm. W takiej sytuacji tranzyt wielu barek jest nieopłacalny.

Spór o tranzyt gazu

Tymczasem trwa spór na linii Niemcy-Rosja o turbinę do rurociągu Nord Stream 1, która "utknęła w tranzycie" po przeprowadzeniu prac naprawczych w Kanadzie. Rosja zmniejszyła dostawy gazu przez łącze Nord Sream do 20 proc. jego przepustowości, powołując się na problemy techniczne.

"Turbina jest dostępna" - zapewnił niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podczas briefingu prasowego w Berlinie.

"Turbina i jej dostarczenie do Rosji była, jest i zawsze będzie pretekstem dla Gazpromu lub Putina, jeśli Gazprom w ogóle może mówić sam za siebie" - dodał.

Magazyny gazu w centrum uwagii

Państwa Europy zwiększyły w ostatnim czasie zakupy skroplonego gazu, aby zapełnić krajowe magazyny tego paliwa przed zbliżającą się zimą, ale LNG może stać się wkrótce trudniejszy do zdobycia, gdy konkurencja o to paliwo w najbliższym czasie się nasili.

Wysokie temperatury w Azji, w tym m.in. w Chinach, zwiększają tam popyt na gaz, a firmy w tym regionie podwyższają zakupy LNG i gromadzą zapasy na zimę.

GAZ ZIEMNY

7,01 0,25 3,73% akt.: 28.09.2022, 22:20
  • Max 7,03
  • Min 6,57
  • Stopa zwrotu - 1T -12,53%
  • Stopa zwrotu - 1M -27,36%
  • Stopa zwrotu - 3M 4,80%
  • Stopa zwrotu - 6M 21,98%
  • Stopa zwrotu - 1R 15,53%
  • Stopa zwrotu - 2R 217,84%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »