W Krakowie wygaszono koksownię. Produkcja się nie opłacała
ArcelorMittal Poland poinformował o wygaszeniu jedynej działającej w krakowskim oddziale (dawna Huta Sendzimira) baterii koksowniczej. Produkcja koksu stała się nieopłacalna, zwłaszcza, że w krakowskiej hucie nie działa już żaden wielki piec. Pracownicy likwidowanego zakładu dostają propozycje podjęcia pracy w innych firmach.
ArcelorMitta Poland poinformował w piątkowym komunikacie, że decyzja o ostatecznym wygaszeniu baterii koksowniczej zapadła "po wnikliwych analizach".
Przypomnijmy: od jesieni ubiegłego roku jedyna wciąż działające w Krakowie bateria koksownicza była utrzymywana w gotowości, czekając na lepsze czasy na rynku hutniczym. Postój trwał "na gorąco", przy sporym zużyciu gazu. Jednak "lepsze czasy" nie nadeszły i zarządzający hutą zdecydowali się na wygaszenie baterii koksowniczej.
"Pod koniec ubiegłego roku jedyna bateria koksownicza w Krakowie została zatrzymana na gorąco" - ArcelorMittal w komunikacie stara się tłumaczyć podjęcie trudnej decyzji o zamknięciu koksowni.
- Taki postój instalacji umożliwiał ewentualne wznowienie produkcji koksu, gdy warunki rynkowe ulegną poprawie. Niestety tak się nie stało - tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. - Utrzymywanie baterii "na gorąco" jest bardzo kosztowne - chodzi głównie o koszt gazu ziemnego, którym opalamy instalację. Dalsze utrzymywanie baterii w ten sposób, z nadzieją, że sytuacja ulegnie poprawie jest ekonomicznie nieuzasadnione - dodaje.
Nie bez znaczenia są też procesy dekarbonizacyjne w przemyśle, które pozbawiają złudzeń co do kształtowania się koniunktury na rynku hutniczym. Popyt na koks będzie spadać w najbliższych latach.
ArcelorMittal zapewnia, że zadba o doświadczonych pracowników koksowni.
- Wieloletni, doświadczeni pracownicy są filarem firmy, dlatego staramy się zawsze zaoferować im pracę na innych stanowiskach, sfinansować przekwalifikowanie i zrekompensować ewentualny dojazd do pracy w innej naszej lokalizacji - podkreśla Stanisław Ból, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland. - Na czas gorącego postoju znaleźliśmy miejsca pracy dla większości z ponad 230 pracowników, a dla kolejnych 70, którzy utrzymywali baterię w gorącym postoju przygotowaliśmy już oferty pracy w innych zakładach - tłumaczy.
Krakowska huta w pełnym cyklu (w procesami wielkopiecowymi) to już historia. Obecnie w Krakowie pracują zakłady przetwórcze: nowoczesna walcownia gorąca oraz walcownia zimna wraz z nową ocynkownią i linią malowania blachy. W ostatnich latach ArcelorMittal Poland zainwestował w tę część ponad 135 mln zł. Obecnie firma realizuje dwa projekty warte łącznie 100 mln zł.
Przypomnijmy: ostatni wielki piec został wygaszony w krakowskiej hucie w 2022 roku.
ArcelorMittal Poland to największy producent hutniczy w Polsce. Firma będąca częścią wielkiego, światowego koncernu skupia dawne duże huty Sendzmira (Kraków) i Katowice Dąbrowa Górnicza), oraz huty w Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do ArcelorMittal Poland należy także koksownia Zdzieszowice (jeden z największych producentów koksu w Europie).
***