W naszym kraju musisz pokazać prawie wszystko

Z punktu widzenia uregulowań prawnych Polska jest krajem z największą liczbą restrykcji dotyczących publikacji raportów rocznych przez spółki giełdowe. Polskie firmy notowane na giełdzie są zobowiązane do przedstawiania najbardziej szczegółowych danych.

Ponadto, polskie spółki mają obowiązek prezentacji bardziej szczegółowych danych, zwłaszcza, gdy ich główna działalność dotyczy produkcji, budownictwa, handlu lub niektórych usług: bankowości, ubezpieczeń, leasingu, inwestycji (fundusze).

Wymagania

Wymagania prawne we Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, określone są raczej w sposób ogólny. Istnieją zapisy zobowiązujące spółki do poinformowania o kluczowych rodzajach prowadzonej działalności oraz do ujawniania najważniejszych wg nich informacji. Aby spełnić wymagany prawem obowiązek wystarczy więc zaledwie kilka stron raportu rocznego. Konieczne jest ujawnianie tylko tych informacji, które mogą być istotne dla zrozumienia sytuacji firmy, niezależnie od obszaru działań. Oprócz danych finansowych, firmy działające w sektorach przemysłu, których działalność może niekorzystnie wpływać na środowisko, muszą prezentować dane dotyczące działań CSR. W związku z powyższym, z jednej strony przepisy mają charakter ogólny, a z drugiej, kluczowe kwestie muszą być opisane szczegółowo.

Reklama

Publikacja wskazuje także różnice wynikające z rzeczywistej zawartości raportu w stosunku do wymogów prawnych dotyczących raportów rocznych. Okazuje się, że raporty roczne spółek traktowane są jako istotne narzędzie marketingowe i zawierają znaczną ilość informacji dotyczących operacji i działalności, które mają zwrócić uwagę akcjonariuszy.

"Spółki zagraniczne nie ograniczają się tylko do wymaganego prawem minimum, ale dostarczają także wielu informacji niefinansowych, pozwalających na ocenę potencjału firmy w znacznie szerszym kontekście, co daje akcjonariuszom i inwestorom pełniejszą wiedzę do podjęcia właściwych decyzji" - mówi Monika Kaczorek, partner, wiceprezes zarządu Mazars Audyt Sp. z o.o.

Spółki publikują więc dodatkowe informacje o członkach zarządów, innowacjach, pozycji firm w różnych obszarach, nagrodach, strukturach organizacyjnych, szczegółach dotyczących działań CSR, partnerach, certyfikatach, trendach w otoczeniu biznesowym.

Raporty

Raporty roczne spółek francuskich powinny obowiązkowo zawierać informacje, które są kluczowe dla zrozumienia sytuacji przedsiębiorstwa i możliwych przyszłych kierunków jego rozwoju. Może to być jednocześnie jeden ze sposobów na zwrócenie uwagi inwestorów, podniesienie zaufania i zdobycie uznania dla spółki.

Prezentacja działań społecznie odpowiedzialnych może przyczynić się do wzrostu zaufania, bo taka działalność jest dobrze odbierana przez społeczeństwo.

Raport roczny może dotyczyć również zmieniających się trendów w preferencjach klientów i przedsięwziętych przez spółkę działaniach zmierzających do dopasowania do nich produktów (Michelin) lub wyników badania satysfakcji klientów (BNP Paribas, Renault).

Spółki brytyjskie zwracają uwagę na szczegółową prezentację członków zarządów, publikując w raportach rocznych ich biografie. W ten sposób akcjonariusze posiadają pełną informację o osobach odpowiedzialnych za rozwój spółki i mogą łatwiej podjąć decyzje inwestycyjne. Innym zaobserwowanym trendem jest szczegółowe opisywanie rynku. Dowodzi to dbałości o bezpieczeństwo inwestorów.

Dla przykładu, dla spółek działających w sektorach szkodliwych dla środowiska naturalnego istotnym może być przedstawienie polityki CSR i podjętych działań, co już w przypadku spółek z branży finansowej nie ma takiego znaczenia.

W Niemczech wszystkie analizowane raporty roczne (poza raportem firmy Adidas) zawierają szczegółowe informacje na temat działań CSR. Ta cześć raportu rocznego jest niezwykle istotna, zwłaszcza w spółkach, które wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne. Wzmianka w raporcie o przyznanych nagrodach i wyróżnieniach podnosi prestiż spółki z uwagi na fakt, że jest to doskonały sposób na potwierdzenie jej kompetencji i wysokiej jakości. Wszelkie dodatkowe dane pozwalają czytelnikowi raportu rocznego spojrzeć obiektywnie na kondycję spółki i jej perspektywy na przyszłość, jak również na potencjalny zysk z inwestycji w nią. To wszystko może wpłynąć bardzo korzystnie na ceny akcji danej spółki.

W Polsce wymogi prawne są bardzo szczegółowe, a spółki muszą zamieścić wszystkie dane z poprzedniego roku. Zarówno sytuacja finansowa, jak i tendencje w otoczeniu spółek mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem publikacji raportów rocznych. Ten rodzaj informacji dotyczący planów na przyszłość pozwala na oszacowanie zysków.

Procedura ta ma na celu przyciągnięcie potencjalnych inwestorów. Spółki przykładają również dużą wagę do informowania inwestorów o działaniach w zakresie CSR.

Odpowiednia prezentacja tego tematu liczy się zwłaszcza w spółkach, które mają negatywny wpływ na środowisko lub lokalną społeczność (KGHM Polska Miedź). Z kolei informacje na temat zarządu i rady nadzorczej muszą zaprezentować ich potencjał i kwalifikacje.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie firmy | spółki giełdowe | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »