W Niemczech rośnie produkcja energii z węgla
Najważniejszym źródłem energii w Niemczech pozostaje węgiel - wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie rośnie udział energii odnawialnej w miksie energetycznym, natomiast spada udział energii jądrowej.
Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, jedna trzecia (33,3 proc.) energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech i wprowadzanej do sieci pochodziła z elektrowni węglowych.
Dla porównania rok wcześniej ten współczynnik wynosił 30,2 proc. To oznacza, że produkcja energii elektrycznej z węgla wzrosła o 8,4 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.
Drugim najważniejszym źródłem była energia wiatrowa, której udział wzrósł o 9,4 proc. do prawie jednej czwartej (24,1 proc.), po stosunkowo niskim poziomie w roku poprzednim (21,6 proc.).
Ponad połowa (53,7 proc.) energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ubiegłym roku pochodziła z konwencjonalnych źródeł.
Jednak wytwarzanie z nich energii spadło o 8,7 proc. rok do roku ze względu na niższą produkcję z elektrowni gazowych i jądrowych. Dla porównania - w 2021 r. odsetek ten wynosił 57,7 proc.
Z drugiej strony udział energii odnawialnej wzrósł o 7,3 procent do poziomu 46,3 procent (w 2021 było to 42,3 procent). Przyczyniła się do tego również większa produkcja energii słonecznej. Około 87 proc. importowanych systemów fotowoltaicznych pochodzi z Chin.
Z kolei udział energii jądrowej zmniejszył się o połowę w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Stanowiła ona jedynie 6,4 procent udziału w energii wprowadzonej do sieci (dla porównania - 2021: 12,6 procent).
Łącznie w ubiegłym roku w Niemczech wyprodukowano i oddano do sieci 509 miliardów kilowatogodzin energii. To o 1,9 procent mniej niż w 2021 roku.
EPD/dra, Redakcja Polska Deutsche Welle
Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Zobacz również: