W Polsce powstaną dwa pływające terminale gazowe? Trwają analizy

Główny operator gazowy ​Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.

W czwartek podczas konferencji prasowej prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński odniósł się do pytań o morski pływający terminal gazowy FSRU, który ma powstać na Zatoce Gdańskiej.

- Nie tylko się przygotowujemy, ale wiele realnych kroków inwestycyjnych jest podejmowanych. Uzyskaliśmy pozwolenia na część lądową - przebudowę gazociągów w północnej części kraju. Można powiedzieć, że są gotowe do inwestycji. Firma projektowa pracuje mocno nad częścią morską - poinformował Chludziński.

Dodał, że trwają intensywne rozmowy z potencjalnymi dostawcami jednostek regazyfikacyjnych. - Te jednostki regazyfikacyjne chcemy zakontraktować do końca września, czyli wybrać dostawcę i model użytkowania - stwierdził Chludziński.

Reklama

Projekt "dość rozpędzony". Druga jednostka na potrzeby regionalne?

Podkreślił, że projekt jest "dość rozpędzony". - To, co będziemy w kontekście wariantów analizować, dotyczy tego, czy będzie to jedna jednostka, czy dwie jednostki. Jeśli miałyby być to dwie jednostki, potrzebujemy pokrycia w zapotrzebowaniu regionalnym, nie tylko w Polsce, i wtedy możliwe jest technicznie to, żeby w tym samym czasie postawić drugą jednostkę na potrzeby nie tylko Polski, ale regionalne - poinformował Chludziński.

Projekt budowy morskiego terminala pływającego zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz stworzenie infrastruktury (stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego), która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.

Inwestycja będzie gotowa w 2027-2028 roku

Terminal FSRU będzie przystosowany do regazyfikacji ok. 6,1 mld m. sześć. paliwa gazowego rocznie.

W ramach programu FSRU rozbudowany zostanie także krajowy system przesyłowy, co umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce i w regionie. Inwestycje lądowe obejmują trzy odcinki: gazociąg Kolnik - Gdańsk o długości ok. 35 km gazociąg Gustorzyn - Wicko, odcinek Gardeja - Kolnik o długości ok. 86 km gazociąg Gustorzyn - Wicko, odcinek Gustorzyn - Gardeja o długości ok. 128 km.

Inwestycja ma być gotowa w perspektywie 2027/2028 roku. 

W czwartek Gaz-System oraz Gas Transportation System Operator of Ukraine podpisały porozumienie o współpracy dotyczące harmonizowania sytemu, zapewnienie mocy przesyłowych w kierunku Ukrainy i ich zwiększenia.

GAZ ZIEMNY

3,41 0,10 2,93% akt.: 18.12.2024, 17:35
  • Max 3,43
  • Min 3,31
  • Stopa zwrotu - 1T 5,64%
  • Stopa zwrotu - 1M 19,08%
  • Stopa zwrotu - 3M 45,89%
  • Stopa zwrotu - 6M 20,79%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,44%
  • Stopa zwrotu - 2R -49,02%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek gazu | Gaz-System S.A | terminal gazowy | gazoport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »