W rejestrze REGON wyrejestrowano o 9,6 proc. więcej firm

W październiku wyrejestrowano z rejestru REGON o 9,6 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 15,3 proc.). Zdaniem ekspertów niepokojącym zjawiskiem jest kolejna fala zawieszania działalności gospodarczych. W październiku liczba zawieszonych działalności była o 92 tys. większa, niż w grudniu 2019 roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Według stanu na koniec października 2021 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 812,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego).

Wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla spółek o 17,5 proc. oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 2,0 proc. Liczba nowo zarejestrowanych spółek handlowych zwiększyła się o 19,0  proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Reklama

Podmioty z zawieszoną działalnością wg stanu na koniec października 2021 roku stanowiły 11,2 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON. Biorąc pod uwagę sekcje PKD największy wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (13,5 proc.).

Wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano również w sekcji administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (6,7 proc.), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (4,8 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (2,9 proc.).

Pod względem terytorialnym największy wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w województwie pomorskim (o 4,3 proc.), zachodniopomorskim (o 3,4 proc.), warmińsko-mazurskim (o 2,9 proc.).

OPINIA analityków PIE:

Liczba podmiotów gospodarczych zwiększa się dynamicznie - to efekt częstszego przechodzenia z umowy o pracę na działalność. Obserwujemy też liczniejsze zawieszenia firm budowalnych i transportowych - to konsekwencja niedoborów materiałów.

Liczba firm działających w Polsce wzrosła w październiku o 168 tysięcy względem ubiegłego roku (3,6 proc. r/r). Najwięcej nowych firm pojawiło się w budownictwie (wzrost o 6,1 proc.), usługach związanych z informacją i komunikacją (11,7 proc.) oraz w usługach profesjonalnych (4,3 proc.). Po załamaniu w 2020 roku, odbija też sektor gastronomiczny (7,7 proc.). Spada liczba działalności w górnictwie oraz w działalności finansowej.

Niepokojącym zjawiskiem jest kolejna fala zawieszania działalności gospodarczych. W październiku liczba zawieszonych działalności była o 92 tys. większa, niż w grudniu 2019 roku. Zawieszone działalności stanową obecnie 11,2 proc.  wszystkich firm - to wzrost o 0,8 pp względem ubiegłego roku. W kolejnych miesiącach odsetek przebije rekord z I kwartału (11,3 proc.). Najwięcej firm zawieszanych jest w transporcie i budownictwie - to prawdopodobnie konsekwencja szoków cenowych związanych z niedoborami materiałów budowlanych.

Polski Instytut Ekonomiczny


GUS
Dowiedz się więcej na temat: GUS | rejestr REGON | zamykanie firmy | Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »