W rok przybyło nam pół miliona zatrudnionych. Dynamika dwa razy szybsza niż w UE

W ostatnim kwartale 2023 roku w Polsce było ponad 17,4 mln zatrudnionych osób. To oznacza wzrost o prawie pół miliona osób. Dynamika wzrostu poziomów zatrudnienia względem ostatniego kwartału 2019 roku - czyli okresu przed pandemią - jest w Polsce niemal dwa razy szybsza niż wynik dla całej UE - zwraca uwagę analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

W Polsce liczba zatrudnionych w IV kwartale 2023 roku wyniosła 17 mln 413 tysięcy osób - wynika z danych Eurostatu, na które zwrócił uwagę Kubisiak w mediach społecznościowych.

"Przeszło niezauważone, a tu takie boom! Według danych Eurostatu na koniec 2023 roku mieliśmy nowy rekord poziomów zatrudnienia w Polsce - 17,4 mln osób. To wzrost o niemal 0,5 mln rok do roku" - zwrócił uwagę analityk. Jak dodał, w ostatnim kwartale roku przybyło 235,7 tys. pracowników. To największy kwartalny wzrost od czasów pandemii Covid-19.

Jak obliczył Kubisiak, dynamika wzrostu poziomów zatrudnienia w Polsce względem IV kwartału 2019 roku, czyli ostatniego kwartału niedotkniętego pandemią, jest w Polsce niemal dwa razy szybsza niż wynik dla całej UE. "Dla porównania - Niemcy zwiększyły zatrudnienie o 1,4 proc. od okresu sprzed kryzysu pandemicznego, a Polska o 6,5 procent. Nominalnie wzrost zatrudnienia w w tym okresie to 1,05 mln" - napisał analityk.

Reklama

Według jego wyliczeń, w UE dynamika wzrostu zatrudnienia od IV kwartału 2019 roku do analogicznego okresu zeszłego roku wyniosła 3,5 procent.

Aktywność zawodowa idzie w górę

Jak wskazywali niedawno ekonomiści z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, w Polsce w ostatnich latach aktywizują się zawodowo głównie kobiety. Widać także zwiększoną aktywność zawodową wśród emerytów oraz większą liczbę osób zatrudnionych w więcej niż jednym miejscu. 

Bezrobocie w Polsce pozostaje na poziomie niższym niż średnio w UE. W grudniu 2023 roku wyniosło ono w Unii 5,9 procent, a w strefie euro 6,3 proc. - podał ostatnio Eurostat. Według metodologii unijnego urzędu statystycznego w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 2,7 procent. Poza Maltą był to najniższy wynik w UE.

Zgodnie z danymi resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, stosującego inną metodologię, bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 5,4 proc. To mniej, niż rok temu, ale więcej niż w grudniu, kiedy było na poziomie 5,3 procent.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »