W Solinie już zdjęcia nie zrobisz? Uwielbiany przez Polaków kurort z zakazem
Od 17 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie o zakazie fotografowania obiektów strategicznych. Resort obrony narodowej opublikował ostrzegawcze tablice, jednak wciąż nie jest dostępna lista obiektów objętych zakazem. Zapytaliśmy MON, czy na popularnej wśród turystów zaporze w Solinie już nie można zrobić zdjęcia z wakacji? Odpowiedź jest zaskakująca.
Lista obiektów objętych zakazem fotografowania wciąż jest niedostępna. Także resort obrony nie udzielił nam jasnej informacji czy zapora w Solinie się na niej znajdzie. MON niejasno odpowiada także na pytania o tegoroczne zdjęcia z wakacji w Solinie. Bardziej precyzyjnie odpowiadają nam prawnicy.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 27 marca 2025 roku zakazuje fotografowania i nagrywania obiektów strategicznych dla bezpieczeństwa i obronności Polski. Chodzi o około 25 tysięcy obiektów, głównie o budynki wojskowe i magazyny broni, ale także mosty, wiadukty, ciągi dróg, linii kolejowych czy właśnie zapory.
Na tak szerokiej liście najprawdopodobniej znajdzie się także wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest zapora w Solinie wraz z Zalewem Solińskim. To kurort od lat odwiedzany przez tysiące turystów, gdzie na zwiedzających czekają nie tylko plaże, ale także kolej gondolowa czy rejsy statkiem. Większość turystów uwiecznia swoją wizytę tutaj właśnie zdjęciem z panoramą Soliny - w tym także zapory.
Należy jednak pamiętać, że obiekty objęte zakazem fotografowania muszą być odpowiednio oznaczone, o czym informowaliśmy już w Interii Biznes. Zapora w Solinie od dłuższego czasu opatrzona była znakiem zakazu fotografowania, jednak dotychczas nikt tego zalecenia nie przestrzegał i nie kontrolował.
Sankcje za fotografowanie obiektów objętych zakazem sięgają od 5 do nawet 20 tys. zł. Osoba fotografująca musi liczyć się także z konfiskatą sprzętu, którym zdjęcie wykonała, dlatego przed szczytem sezonu wakacyjnego zadaliśmy w MON pytanie właśnie o zaporę w Solinie, a przede wszystkim, czy ten obiekt objęty jest rządowym zakazem?
- Zakaz fotografowania dotyczy obiektów oznaczonych znakiem zakazu fotografowania. Kwestia oznakowania obiektu wyżej wymienionego (zapory w Solinie, przyp. red.) znakiem zakazu należy do organów, instytucji, podmiotów, w których właściwościach jest sprawa ochrony danego obiektu - przekazuje Interii Biznes MON.
Przeczytaj także: Polacy uwielbiają spędzać wakacje w tych krajach. W tym roku nowe opłaty
Unika także precyzyjnej odpowiedzi, czy zapora w Solinie została wpisana na ministerialną listę. Zakładając, że znak zakazu fotografowania pojawi się przy zaporze w Solinie, czy to oznacza, że turyści nie wykonają już pamiątkowego zdjęcia z wakacji w tym miejscu? O to zapytaliśmy także prawnika:
- Zapora w Solinie mogłaby zaliczać się do obiektów infrastruktury krytycznej, ale jeżeli podlegałaby zakazowi fotografowania, to powinna być oznaczona znakiem graficznym wskazującym na taki zakaz - mówi Interii Biznes radca prawny Łukasz Skoczek i Kancelaria Prawna Skoczek w Rzeszowie.
Nasz ekspert potwierdza też, że "wykaz obiektów powinien być opublikowany przez MON, natomiast wygląda na to, że jeszcze się nie pojawił".
Już wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przekonywali jednak, że zakaz fotografowania nie będzie uderzał w obywateli. Możemy sobie zatem wyobrazić sytuacje, kiedy zdjęcie z wakacji wykonane zostanie, jednak nie pojawi się w mediach społecznościowych, a służby nie będą ścigać każdego turysty, który odważy się na zaporze w Solinie wyciągnąć telefon.
Nikt nie zatrudni także ochroniarza, który upominać będzie każdego turystę wykonującego selfie. A może na zdjęciu wystarczy pokazać przede wszystkim siebie? A w przypadku panoramy Soliny wystarczająco się oddalić?
- Zakaz jest ogólny i bezwarunkowy. Nie daje wyłączeń związanych np. z procentem, który obiekt zajmuje na zdjęciu - tłumaczy Łukasz Skoczek.
Przypominamy, zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny zakazane jest fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób, bez zezwolenia, obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, jeżeli zostały one oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz. Nowe przepisy obowiązują od 17 kwietnia 2025 roku.
Agnieszka Maciuła-Ziomek