W Szczyrku otwarto najdłuższy hotel w Europie. Nie wszystkim się spodobał
W Szczyrku otwarto czterogwiazdkowy Mercure Szczyrk Resort. Obiekt znajdujący się w Beskidach, u podnóża Skrzycznego, to najdłuższy hotel w Europie i najwyżej położony w naszym kraju. Ma 9 pięter i 447 pokoi, które mogą pomieścić niemal 1000 gości. Do tego baseny wraz ze strefą SPA, siłownię, punkty gastronomiczne czy sale konferencyjne. Bryła obiektu, mająca przypominać orle gniazdo, nie wszystkim jednak przypadła do gustu - niektórzy narzekają, że hotel wygląda, jak ekrany akustyczne.
Mercure Szczyrk Resort po wielu miesiącach oczekiwań w końcu został otwarty. Hotel oficjalnie działalność rozpoczął w poniedziałek, 9 września. Jak podaje "Gazeta Wrocławska", na ten moment niedostępny jest jeszcze aquapark na poziomie minus jeden i dwa. Ten zostanie otwarty prawdopodobnie w drugim tygodniu października.
Mercure Szczyrk Resort to najdłuższy hotel w Europie - mierzy 330 metrów długości i jest położony na wysokości 660 m n.p.m., w samym sercu Beskidu Śląskiego, co czyni go najwyżej położonym hotelem w Polsce. Budynek został zaprojektowany na wzór orlego gniazda, co sprawia, że każdy z pokoi ma widok na panoramę Szczyrku.
Obiekt ma 9 pięter i 447 pokoi. Goście będą mogli skorzystać m.in. z parku wodnego z basenami, pool baru, SPA i restauracji oraz stref dla dzieci. Do tego hotel oferuje 12 sal konferencyjnych oraz przestrzeń eventową na 2,5 tys. mkw. Dla gości udostępniono także parking, który pomieści 200 samochodów, a także lądowisko dla helikopterów.
W budynku będzie możliwość organizacji wesel, chrzcin, urodzin i imienin, styp, wieczorów panieńskich i kawalerskich, baby shower, a także komunii czy innych imprez okolicznościowych.
Mercure Szczyrk Resort powstał po gruntownej przebudowie dawnego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Orle Gniazdo, który został wybudowany w latach 70. XX wieku dla pracowników Huty Katowice. Stare Orle Gniazdo - jak podaje "GW" - należało do ojca obecnych właścicieli Mercure Szczyrk Resort - Karola i Jakuba Proznerów, którzy podczas otwarcia podkreślali, że dawny obiekt w latach 90. XX wieku był chlubą i dumą Szczyrku. Za projekt obecnego hotelu odpowiada Pracownia ARC.
Nowa bryła w hotelu nie wszystkim jednak przypadła do gustu. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, w których hotel porównywany jest nie do orlego gniazda, a do ekranów dźwiękochłonnych przy autostradach czy paczkomatów, które zasłaniają widok.
Na profilu "Sto Lat Planowania" poświęconym urbanistyce w Polsce, opublikowano wpis wyśmiewający bryłę hotelu. "W naszym projekcie nowego hotelu w Szczyrku położyliśmy nacisk na pieczołowite wkomponowanie się bryłą w okoliczny krajobraz, poprzez zastosowanie sprytnego triku projektując budynek hotelu zbliżonego gabarytami do otaczających go gór" - napisał autor.
Cennik za pobyt w hotelu Mercure Szczyrk Resort jest ruchomy - ceny różnią się w zależności od daty rezerwacji pobytu. Na platformie booking.com postanowiliśmy sprawdzić przykładowe stawki na pierwszy weekend października 5-6.10 (stan na 11.09.2024 r., godz. 9:52, cena podstawowa):
- Pokój Dwuosobowy typu Classic z widokiem na góry - 720 zł;
- Pokój typu Twin Classic z widokiem na góry - 720 zł;
- Pokój typu Twin Privilege z rozkładaną sofą i balkonem i widokiem na góry - 891 zł;
- Klasyczny pokój dwuosobowy z rozkładaną sofą i widokiem na góry - 948 zł;
- Pokój dwuosobowy typu Privilege z rozkładaną sofą i balkonem i widokiem na góry - 1 011 zł;
- Apartament typu Executive Suite z łóżkiem podwójnym i rozkładaną sofą - 1650 zł;
Można wybrać także droższe opcje ze śniadaniem, kolacją czy z możliwością bezpłatnego odwołania rezerwacji. Na miejscu jest dostępny parking, dodatkowo płatny w cenie 50 zł za dzień. Osobno płatne są także strefy z basenami.