Reklama

W USA czekają na Polaków majątki, o których nie wiedzą spadkobiercy

W amerykańskim stanie Illinois na spadkobiercę z Polski czeka ponad 300 tys. dolarów. Jednak spadkobierca jak dotąd nie jest znany. Poszukiwania trwają.

- Jeżeli spadkobierca nie zgłosi się sam i nie ujawni, że chociaż ma domniemanie, że te pieniądze czekają na niego, to w tym konkretnym postępowaniu ustalenie właściciela spadku okaże się niemożliwe - mówi Joanna Pluta z kancelarii Baran&Pluta.

Postępowania spadkowe w Polsce i USA różnią się bardzo. Polacy mogą odziedziczyć majątek po osobie z USA także wówczas, gdy nie są członkami rodziny zmarłej osoby.

- W USA nie funkcjonuje prawo do zachowków i dlatego dużo bardziej niż w Polsce popularne jest sporządzanie testamentów, a wtedy majątki często są przepisywane na osoby obce, na fundacje - wyjaśnia mec. Pluta. - Zdarza się nawet, że w testamencie wymieniani są pracownicy banków, jako wieloletni znajomi.

Reklama

Inne są też zasady dziedziczenia z kont bankowych. W Polsce jest to ograniczone do kwoty 80 tys. zł.  W Stanach Zjednoczonych nie ma takiego ograniczenia. Co jednak istotne, osoba dziedzicząca majątek w USA musi znać numer konta bankowego osoby zmarłej.

- Wszystko zależy od tego jak ten majątek był rozporządzony na wypadek śmierci, a w przypadku większości stanów w USA musimy dysponować oryginałem testamentu, tylko w niektórych możemy wykorzystać kopie testamentu - mówi Pluta.

Istnieje też wiele innych dokumentów, które należy sprawdzić, a są to na przykład konta inwestycyjne w funduszach inwestycyjnych. W sytuacjach z pozoru beznadziejnych warto sprawdzić otrzymane prezenty na przykład podczas wesela.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- W naszej kancelarii mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, że podczas wesela małżonkowie otrzymywali przelew bankowy na 5 tys. dolarów, a znając numer tego konta mogliśmy sprawdzić kto jest beneficjentem - dodaje Joanna Pluta.

Dowiedz się więcej na temat: USA | spadkobierca | dziedziczenie | podatek od spadków i darowizn

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »